Таг: државен удар

1 2 10 / 19 НАПИСИ
УАПСЕН ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПЕРУ ПЕДРО КАСТИЉО ЗАШТО ПОДГОТВУВАЛ ДРЖАВЕН УДАР

УАПСЕН ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ПЕРУ ПЕДРО КАСТИЉО ЗАШТО ПОДГОТВУВАЛ ДРЖАВЕН УДАР

Полицијата го уапси разрешениот претседател на Перу Педро Кастиљо и го обвини за побуна и заговор за кршење на уставниот поредок. Тој бил приведен ког ...
ГРАЃАНИТЕ НА РАЈХОТ СЕ ПРЕТВОРИ ОД ГРУПА БУДАЛИ ВО РАДИКАЛНО ДВИЖЕЊЕ КОЕ ПЛАНИРАШЕ ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА

ГРАЃАНИТЕ НА РАЈХОТ СЕ ПРЕТВОРИ ОД ГРУПА БУДАЛИ ВО РАДИКАЛНО ДВИЖЕЊЕ КОЕ ПЛАНИРАШЕ ДРЖАВЕН УДАР ВО ГЕРМАНИЈА

Рајхсбиргер долго време беше предмет на национален потсмев, чии припадници се сметаа за обични будали. Дваесет и петмина членови на ова движење денеск ...
ВО ГЕРМАНИЈА УАПСЕНИ 25 ЕКСТРЕМНИ ДЕСНИЧАРИ И БИВШИ ОФИЦЕРИ КОИ ПЛАНИРАЛЕ ДРЖАВЕН УДАР И ФОРМИРАЊЕ НОВО ЦАРСТВО НА ЧЕЛО СО ПРИНЦОТ ХАЈНРИХ

ВО ГЕРМАНИЈА УАПСЕНИ 25 ЕКСТРЕМНИ ДЕСНИЧАРИ И БИВШИ ОФИЦЕРИ КОИ ПЛАНИРАЛЕ ДРЖАВЕН УДАР И ФОРМИРАЊЕ НОВО ЦАРСТВО НА ЧЕЛО СО ПРИНЦОТ ХАЈНРИХ

Дваесет и пет луѓе се уапсени во рации низ Германија, осомничени дека сакале да ја соборат владата. Германските медиуми велат дека групата на крајни д ...
ТУРЦИЈА ИЗДАДЕ МЕЃУНАРОДЕН НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА НБА-КОШАРКАРОТ ЕНЕС КАНТЕР ЗА УЧЕСТВО ВО ДРЖАВЕН УДАР

ТУРЦИЈА ИЗДАДЕ МЕЃУНАРОДЕН НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА НБА-КОШАРКАРОТ ЕНЕС КАНТЕР ЗА УЧЕСТВО ВО ДРЖАВЕН УДАР

Турските обвинители издадоа меѓународен налог за апсење на НБА-кошаркарот Енес Кантер, кого го обвинуваат за поврзаност со вооружени групи, за кои вел ...
ТУРЦИЈА ЈА УКИНА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ПО ДВЕ ГОДИНИ

ТУРЦИЈА ЈА УКИНА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ПО ДВЕ ГОДИНИ

Турската влада донесе одлука да ја укине вонредната состојба во државата, што беше воведена пред две години по неуспешниот државен удар. Во такви у ...
ТУРЦИЈА ГИ ЗАТВОРИ ДИРЕКТОРОТ, ГЛАВНИОТ УРЕДНИК, НОВИНАР И УШТЕ 12-МИНА ОД ВЕСНИКОТ „ЏУМХУРИЕТ“ ПОД ОБВИНЕНИЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

ТУРЦИЈА ГИ ЗАТВОРИ ДИРЕКТОРОТ, ГЛАВНИОТ УРЕДНИК, НОВИНАР И УШТЕ 12-МИНА ОД ВЕСНИКОТ „ЏУМХУРИЕТ“ ПОД ОБВИНЕНИЕ ЗА ТЕРОРИЗАМ

Двајца уредници, еден искусен репортер и уште 12 вработени во турскиот весник „Џумхуриет“ добија затворски казни под обвинение дека поддржувале терори ...
ГЕРМАНИЈА ДОБИ 1.000 БАРАЊА ЗА АЗИЛ ОД ТУРСКИ ДИПЛОМАТИ И ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ

ГЕРМАНИЈА ДОБИ 1.000 БАРАЊА ЗА АЗИЛ ОД ТУРСКИ ДИПЛОМАТИ И ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ

Над 1.000 турски дипломати, државни службеници и нивните семејства побарале азил во Германија по неуспешниот државен удар во Турција во јули 2016 годи ...
МУГАБЕ ТРГНАТ ОД ВЛАСТА ВО ЗИМБАБВЕ ЗА ДА НЕ ГО НАСЛЕДИ ЖЕНА МУ

МУГАБЕ ТРГНАТ ОД ВЛАСТА ВО ЗИМБАБВЕ ЗА ДА НЕ ГО НАСЛЕДИ ЖЕНА МУ

Долгогодишниот лидер на Зимбабве, Роберт Мугабе, се наоѓа во домашен притвор, изјави претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума. „Претседателот Зум ...
АРМИЈАТА НА ЗИМБАБВЕ ГИ ПРИТВОРИ МУГАБЕ И СОПРУГАТА И ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА

АРМИЈАТА НА ЗИМБАБВЕ ГИ ПРИТВОРИ МУГАБЕ И СОПРУГАТА И ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА

Армијата на Зимбабве денеска соопшти дека претседателот Роберт Мугабе и неговата сопруга Грејс се во притвор и дека војската ги обезбедува владините к ...
ЕРДОГАН СЕ РЕКЛАМИРА ВО СКОПЈЕ, КОЦЕ ВЕЛИ ГРАДОТ САМО НАПЛАЌА ЗА ЛОКАЦИИТЕ НА БИЛБОРДИТЕ

ЕРДОГАН СЕ РЕКЛАМИРА ВО СКОПЈЕ, КОЦЕ ВЕЛИ ГРАДОТ САМО НАПЛАЌА ЗА ЛОКАЦИИТЕ НА БИЛБОРДИТЕ

Утрово Скопје осамна со билборди со порака „15 јули, Демократијата победи“ со која се одбележува една година од обидот за државен удар во Турција кој ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ