Таг: Министерство за надворешни работи

1 2 3 20 / 30 НАПИСИ
МНР ПОБАРА ЕУ ДА ГО КОРИГИРА ПОГРЕШНОТО ИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК НА САМИТОТ ВО СОФИЈА

МНР ПОБАРА ЕУ ДА ГО КОРИГИРА ПОГРЕШНОТО ИМЕНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК НА САМИТОТ ВО СОФИЈА

Министерството за надворешни работи побара од Европската унија да го коригира погрешното именување на македонскиот јазик на официјалните документи на ...
ОРЦЕ КАМЧЕВ ДА БИДЕ ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ СО СЕДИШТЕ ВО ШТИП, БАРА ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ОДОБРЕНИЕ ОД ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

ОРЦЕ КАМЧЕВ ДА БИДЕ ПОЧЕСЕН КОНЗУЛ СО СЕДИШТЕ ВО ШТИП, БАРА ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ОДОБРЕНИЕ ОД ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

Амбасадата на Република Бугарија во Македонија испратила вербална нота во која бара согласност од македонското Министерство за надворешни работи да го ...
И МАКЕДОНИЈА ПРОТЕРА РУСКИ ДИПЛОМАТ ПОРАДИ СЛУЧАЈОТ СКРИПАЛ

И МАКЕДОНИЈА ПРОТЕРА РУСКИ ДИПЛОМАТ ПОРАДИ СЛУЧАЈОТ СКРИПАЛ

Македонија протера еден дипломат на Руската Федерација во Република Македонија поради случајот Скрипал, соопшти Министерството за надворешни работи. К ...
КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЖРТВИТЕ НА ХОЛОКАУСТОТ ВО МНР

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЖРТВИТЕ НА ХОЛОКАУСТОТ ВО МНР

Министерството за надворешни работи со комеморативна церемонија го одбележа 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот, и им ...
ОПОЗИЦИЈАТА ДА НЕ ГО БЛОКИРА ДОБРИОТ ПОЧЕТОК НА НОВАТА ВЛАДА, АПЕЛИРА ОФИЦИЈАЛЕН БЕРЛИН

ОПОЗИЦИЈАТА ДА НЕ ГО БЛОКИРА ДОБРИОТ ПОЧЕТОК НА НОВАТА ВЛАДА, АПЕЛИРА ОФИЦИЈАЛЕН БЕРЛИН

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел испрати апел до македонската опозиција да не го блокира добриот почеток на новата влада и да ...
ДИМИТРОВ И БЕЈЛИ РАСПРАВАА ЗА ГОЛЕМИНАТА НА ЛУБЕНИЦИТЕ

ДИМИТРОВ И БЕЈЛИ РАСПРАВАА ЗА ГОЛЕМИНАТА НА ЛУБЕНИЦИТЕ

Американскиот амбасадор Џес Бејли објави на Твитер дека на денешната средба со министерот за надворешни работи Никола Димитров разговарале за големина ...
ВЛЕГУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЌЕ НИ ГИ ОЛЕСНИ ЖИВОТИТЕ, КАЖА КОЅИАС ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ

ВЛЕГУВАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО ЌЕ НИ ГИ ОЛЕСНИ ЖИВОТИТЕ, КАЖА КОЅИАС ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас вели дека Грција со своето искуство ќе ѝ помага на Македонија во евроатлантските интеграции, бидејќ ...
НИКОЈ НЕ ПОБАРАЛ ОД МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ДЕСТИНАЦИЈА ЗА БЕГАЛЦИ, ТВИТНА ДИМИТРОВ

НИКОЈ НЕ ПОБАРАЛ ОД МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ДЕСТИНАЦИЈА ЗА БЕГАЛЦИ, ТВИТНА ДИМИТРОВ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека откако е на функцијата имал стотина средби и ниту еден негов соговорник не побарал Македониј ...
ОПОЗИЦИЈАТА ДА СЕ ВКЛУЧИ ВО СПРОВЕДУВАЊЕТО НА РЕФОРМИТЕ, КАЖА РОТ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ

ОПОЗИЦИЈАТА ДА СЕ ВКЛУЧИ ВО СПРОВЕДУВАЊЕТО НА РЕФОРМИТЕ, КАЖА РОТ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ

Државниот министер за Европа во германското министерство за надворешни работи Михаел Рот кажа дека првите чекори на Владата се во вистинска насока и ј ...
МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ПОСТИГНАА ОСНОВА ЗА КОМПРОМИС ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ПОСТИГНАА ОСНОВА ЗА КОМПРОМИС ЗА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО

Бугарското министерство за надворешни работи соопшти дека е постигната основа за компромис за Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија, ...
1 2 3 20 / 30 НАПИСИ