Таг: Никос Коѕијас

1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ
ГРЦИЈА ДА СТАВИ ВЕТО ЗА БУГАРИЈА ВО ШЕНГЕН ДОДЕКА НЕ ГО КРЕНЕ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ГРЧКИОТ ЕКСМИНИСТЕР КОЦИЈАС НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА 6-ГОДИШНИНАТА ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

ГРЦИЈА ДА СТАВИ ВЕТО ЗА БУГАРИЈА ВО ШЕНГЕН ДОДЕКА НЕ ГО КРЕНЕ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ГРЧКИОТ ЕКСМИНИСТЕР КОЦИЈАС НА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА 6-ГОДИШНИНАТА ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

„На Северна Македонија ѝ ветивме влез во ЕУ и имаме обврска тоа да го испорачаме”, рече поранешниот грчки министер за надоврешни рабти Никос Коѕијас, ...
БУГАРИЈА СЕ ОДНЕСУВА КАКО ХЕРКУЛ БЕЗ МУСКУЛИ И ГО ДЕСТАБИЛИЗИРА РЕГИОНОТ, ВЕЛИ БИВШИОТ ГРЧКИ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НИКОС КОЅИЈАС

БУГАРИЈА СЕ ОДНЕСУВА КАКО ХЕРКУЛ БЕЗ МУСКУЛИ И ГО ДЕСТАБИЛИЗИРА РЕГИОНОТ, ВЕЛИ БИВШИОТ ГРЧКИ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НИКОС КОЅИЈАС

Место да придонесува за мирот во регионот, Бугарија се однесува дестабилизирачки, вели бившиот грчки министер за надворешни работи Никос Коѕијас, освр ...
МИЦОТАКИС СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СТАВИ ВЕТО НА ПРИЕМОТ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ АКО БИДЕ ПРЕМИЕР

МИЦОТАКИС СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ СТАВИ ВЕТО НА ПРИЕМОТ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ АКО БИДЕ ПРЕМИЕР

Лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, се закани дека ќе стави вето на членството на Македонија во Европска Унија ако биде прем ...
КОЅИЈАС ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ЦИПРАС ЌЕ БИДЕ И МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА ДА ГО СПРОВЕДЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

КОЅИЈАС ПОДНЕСЕ ОСТАВКА, ЦИПРАС ЌЕ БИДЕ И МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ ЗА ДА ГО СПРОВЕДЕ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и соопшти дека тој самиот ќе го води министерство ...
НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ УНИВЕРЗАЛНОТО ПРАВО СОСЕДИТЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ УНИВЕРЗАЛНОТО ПРАВО СОСЕДИТЕ ДА СИ СЕ НАРЕКУВААТ МАКЕДОНЦИ, ВЕЛИ КОЅИЈАС

Никој на нашите соседи не може да им го одземе правото да се нарекуваат Македонци, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во интер ...
ГИ ЧЕКААТ СО ГОЛЕМА РАДОСТ КАКО МУШТЕРИИ, А ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ НИВ, КАЖА КОЅИЈАС ЗА ПРОТИВНИЦИТЕ НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО

ГИ ЧЕКААТ СО ГОЛЕМА РАДОСТ КАКО МУШТЕРИИ, А ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ НИВ, КАЖА КОЅИЈАС ЗА ПРОТИВНИЦИТЕ НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели дека истите оние што сега протестираат во Грција против договорот за името ги пречекуваат со ...
ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА РАТИФИКАЦИЈА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА И ЌЕ ГО ИСПРАТИ ДО СОБРАНИЕ

ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА РАТИФИКАЦИЈА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА И ЌЕ ГО ИСПРАТИ ДО СОБРАНИЕ

Владата на денешната 74 седница го усвои предлог - законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолу ...
ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА

ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ГРЦИЈА

Договорот за решавање за спорот за името со Грција пред малку се потпиша во селото Псарадес (Нивици) на грчката страна Преспанското езеро. До ...
ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ТРГНАА КОН ГРЧКАТА СТРАНА НА ПРЕСПА ЗА ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ТРГНАА КОН ГРЧКАТА СТРАНА НА ПРЕСПА ЗА ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Делегацијата на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев со глисер се упати кон грчкиот дел во Преспа, каде утрово на свечен ...
КОЅИЈАС ВО ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ ОБЈАВИ 30 ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ТОА КАКО ГРЧКИТЕ ВЛАДИ ПРЕГОВАРАЛЕ ВО СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО МАКЕДОНИЈА

КОЅИЈАС ВО ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ ОБЈАВИ 30 ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ТОА КАКО ГРЧКИТЕ ВЛАДИ ПРЕГОВАРАЛЕ ВО СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО МАКЕДОНИЈА

Парламентарната дебата за иницијативата за гласање недоверба на владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, поднесена од конзервативната Нова демократи ...
1 2 3 5 10 / 48 НАПИСИ