Таг: преговори

1 15 16 17 18 170 / 174 НАПИСИ
ТЕРМИНОТ „МАКЕДОНИЈА“ ЌЕ БИДЕ СОДРЖАН ВО ПРЕДЛОГОТ ЗА РЕШЕНИЕ НА ИМЕТО, ИЗЈАВИ НИМИЦ ЗА ГРЧКА ТЕЛЕВИЗИЈА

ТЕРМИНОТ „МАКЕДОНИЈА“ ЌЕ БИДЕ СОДРЖАН ВО ПРЕДЛОГОТ ЗА РЕШЕНИЕ НА ИМЕТО, ИЗЈАВИ НИМИЦ ЗА ГРЧКА ТЕЛЕВИЗИЈА

Посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц вели дека во предлог решението за името ќе биде содржан терминот „Македонија“ бидејќи над 100 земји веќе ...
СЕВЕРНА КОРЕЈА ЌЕ НАСТАПИ НА ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА

СЕВЕРНА КОРЕЈА ЌЕ НАСТАПИ НА ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА

Северна Кореја ќе испрати свои спортисти на претстојните Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, соопштија официјални лица на Јужна Кореја. Историската ...
ГЕРМАНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ВЛАДА ДУРИ ПО НОВА ГОДИНА

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ВЛАДА ДУРИ ПО НОВА ГОДИНА

Разговорите за формирање на владејачка коалиција во Германија помеѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите (СДП), најверојатно, ќе поч ...
ПОДОБРО НОВИ ИЗБОРИ ОТКОЛКУ МАЛЦИНСКА ВЛАДА, КАЖА МЕРКЕЛ ПО КРАХОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ

ПОДОБРО НОВИ ИЗБОРИ ОТКОЛКУ МАЛЦИНСКА ВЛАДА, КАЖА МЕРКЕЛ ПО КРАХОТ НА ПРЕГОВОРИТЕ

Ангела Меркел навести дека попрво би одела на нови избори, отколку да се обиде да состави малцинска влада, откако пропаднаа преговорите со посакуванит ...
МЕРКЕЛ НЕ УСПЕА ДА ЈА ДОГОВОРИ КОАЛИЦИЈАТА „ЈАМАЈКА“

МЕРКЕЛ НЕ УСПЕА ДА ЈА ДОГОВОРИ КОАЛИЦИЈАТА „ЈАМАЈКА“

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење откако преговорите за формирање на таканаречената коалиција „Јамајка“ пропаднаа, што би можело да д ...
ЛЕКАРИТЕ БАРААТ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТАТА ПОВИСОКО ОД 5 ОТСТО

ЛЕКАРИТЕ БАРААТ ПОКАЧУВАЊЕ НА ПЛАТАТА ПОВИСОКО ОД 5 ОТСТО

За лекарите е неприфатливо платите догодина да им се зголемат само за пет отсто, како што е предвидено со предлог буџетот за 2018 година, кој што Мини ...
ВРАТАТА E ОТВОРЕНА ЗА БРИТАНИЈА ДА ОСТАНЕ ВО ЕУ, ВЕЛИ ДОНАЛД ТУСК

ВРАТАТА E ОТВОРЕНА ЗА БРИТАНИЈА ДА ОСТАНЕ ВО ЕУ, ВЕЛИ ДОНАЛД ТУСК

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск вели дека сѐ уште има надеж Брегзит да не се случи и покрај официјалните разговори за разделба на Европ ...
АХМЕТИ ЌЕ ПОЧЕКА УШТЕ НЕКОЈ ДЕН, ЗАЕВ НА БУБА МАРА

АХМЕТИ ЌЕ ПОЧЕКА УШТЕ НЕКОЈ ДЕН, ЗАЕВ НА БУБА МАРА

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва во седиштето на партијата во Мала Речица имаше состанок со своите потпретседатели на кој разговараа за понудата на С ...
АХМЕТИ И СЕЛА НА СРЕДБА ВО СКОПЈЕ, КАСАМИ ОД БЕСА НЕ ДОЈДЕ, ЗАЕВ ЧЕКА ОДГОВОР

АХМЕТИ И СЕЛА НА СРЕДБА ВО СКОПЈЕ, КАСАМИ ОД БЕСА НЕ ДОЈДЕ, ЗАЕВ ЧЕКА ОДГОВОР

Лидерот на ДУИ Али Ахмети и претседателот на Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА) Зијадин Села денеска се среќаваат во Скопје на консултации за формир ...
ЗА КОНСТРУКТИВНИ ПРЕГОВОРИ МОРА ДА ИМА СТАБИЛНИ ВЛАДИ ВО МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ВЕЛИ НИМИЦ

ЗА КОНСТРУКТИВНИ ПРЕГОВОРИ МОРА ДА ИМА СТАБИЛНИ ВЛАДИ ВО МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ВЕЛИ НИМИЦ

  Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, за спорот за името во Њујорк разговарал со посредникот Метју Нимиц, но и со новиот генерален сек ...
1 15 16 17 18 170 / 174 НАПИСИ