Таг: Центар за јавно здравје

1 4 5 660 / 60 НАПИСИ
ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА МОРБИЛИ, ЗАРАЗЕНИ 6-МЕСЕЧНО БЕБЕ И 40-ГОДИШЕН МАЖ

ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА МОРБИЛИ, ЗАРАЗЕНИ 6-МЕСЕЧНО БЕБЕ И 40-ГОДИШЕН МАЖ

Шестмесечно бебе од Куманово и 40 годишен маж се заразени од мали сипаници или морбили. Министерството за здравство информираше дека двата нови случаи ...
НИЗ ЧЕШМИТЕ ВО СТРУГА ПО ЧЕТИРИ ДЕНА ПРОТЕЧЕ ЧИСТА ВОДА

НИЗ ЧЕШМИТЕ ВО СТРУГА ПО ЧЕТИРИ ДЕНА ПРОТЕЧЕ ЧИСТА ВОДА

По четири дена забрана за пиење на водата од градскиот водовод поради заматеност, стружани денес имаат чиста вода во чешмите. Последните анализи покаж ...
СТРУЖАНИ ВЕЌЕ ТРЕТ ДЕН НЕ СМЕАТ ДА ПИЈАТ ВОДА ОД ЧЕШМИТЕ ПОРАДИ ЗАМАТЕНОСТ

СТРУЖАНИ ВЕЌЕ ТРЕТ ДЕН НЕ СМЕАТ ДА ПИЈАТ ВОДА ОД ЧЕШМИТЕ ПОРАДИ ЗАМАТЕНОСТ

Веќе трет ден стружани не смеат да пијат вода од чешмите поради нејзината заматеност. Анализите на водата за пиење извршени од Центарот за јавно здрав ...
ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА ЗОШТО ТЕТОВСКАТА ВОДА ДОБИ НЕПРИЈАТЕН ВКУС

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА ЗОШТО ТЕТОВСКАТА ВОДА ДОБИ НЕПРИЈАТЕН ВКУС

Во два наврати во изминативе десетина дена, водата во тетовскиот водовод доби непријатен вкус на кој се пожалија голем број тетовци. Од Центарот за ја ...
НОЌЕСКА УШТЕ 60 ГОСТИВАРЧАНИ ВО БОЛНИЦА СО СТОМАЧНИ БОЛКИ, ПРИЧИНИТЕЛОТ НА МАСОВНОТО ТРУЕЊЕ НЕПОЗНАТ

НОЌЕСКА УШТЕ 60 ГОСТИВАРЧАНИ ВО БОЛНИЦА СО СТОМАЧНИ БОЛКИ, ПРИЧИНИТЕЛОТ НА МАСОВНОТО ТРУЕЊЕ НЕПОЗНАТ

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска во гостиварската болница уште 60 луѓе побарале лекарска помош за стомачни болки, изнемоштеност, повра ...
МАСОВНО ТРУЕЊЕ ВО ГОСТИВАР, ПРИЧИНИТЕЛОТ ЗАСЕГА НЕПОЗНАТ

МАСОВНО ТРУЕЊЕ ВО ГОСТИВАР, ПРИЧИНИТЕЛОТ ЗАСЕГА НЕПОЗНАТ

Над 300 жители на Гостивар и околните села од вчера вечер и во текот на целиот денешен ден барале медицинска помош во општата болница во Гостивар, бид ...
ТРИ НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ СО МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ГАЗИ БАБА

ТРИ НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ СО МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ГАЗИ БАБА

Нови три случаи на заразени со мали сипаници или морбили денес лабораториски се потврдени во Институтот за јавно здравје. На 23 септемви, Центарот ...
Д-Р АЛЕН ГЕОРГИЈЕВ НОВ ДИРЕКТОР НА ШТИПСКАТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА, Д-Р МАРИЈА ДИМИТРОВА НА ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Д-Р АЛЕН ГЕОРГИЈЕВ НОВ ДИРЕКТОР НА ШТИПСКАТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА, Д-Р МАРИЈА ДИМИТРОВА НА ЦЕНТАРОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Mедицинскиот директор на Клиничката болница Штип д-р Александар Стојановски е разрешен, а на негово место Министерството за здравство го именуваше д-р ...
ПЕДЕСЕТИНА ИЛЈАДИ ЖИТЕЛИ НА КАВАДАРЦИ И НЕГОТИНО ПИЈАТ ЖОЛТА ВОДА, ВЛАСТИТЕ ТВРДАТ ДЕКА Е ИСПРАВНА

ПЕДЕСЕТИНА ИЛЈАДИ ЖИТЕЛИ НА КАВАДАРЦИ И НЕГОТИНО ПИЈАТ ЖОЛТА ВОДА, ВЛАСТИТЕ ТВРДАТ ДЕКА Е ИСПРАВНА

Педесетина илјади жители од Кавадарци, Неготино и Росоман и неколку села веќе неколку дена пијат вода со жолтеникава боја, многумина од нив стравувајќ ...
ЗАГАДЕНА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ ВО ПОПОВА ШАПКА, ТЕТОВСКИТЕ КОМУНАЛЦИ МОЛЧАТ

ЗАГАДЕНА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ ВО ПОПОВА ШАПКА, ТЕТОВСКИТЕ КОМУНАЛЦИ МОЛЧАТ

Водата за пиење во туристичкиот центар Попова Шапка е фекално загадена, покажаа последните испитувања на Центарот за јавно здравје Тетово. Микробиолош ...
1 4 5 660 / 60 НАПИСИ