Таг: Уставен суд

1 16 17 18 19 20 180 / 197 НАПИСИ
ВЕРБАЛЕН ИНЦИДЕНТ МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ И ПОЛИЦИЈАТА КАЈ „ПАЛОМА БЈАНКА“

ВЕРБАЛЕН ИНЦИДЕНТ МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ И ПОЛИЦИЈАТА КАЈ „ПАЛОМА БЈАНКА“

Антивладините демонстранти и вечерва се на улица. Со паролата „Ќе ги посетиме за да ги потсетиме“ тие тргнаа кон Собрание. Централниот транспарент на ...
ТРАЈКО ЕКСПРЕСНО ЗАКАЖА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ВО 16 ЧАСОТ

ТРАЈКО ЕКСПРЕСНО ЗАКАЖА СОБРАНИСКА СЕДНИЦА ВО 16 ЧАСОТ

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски штотуку закажа седница на Собранието за денеска во 16 часот. Собранието, по времената одлука на Уставниот ...
УСТАВНИОТ СУД ГИ ЗАПРЕ ИЗБОРИТЕ, ВЕЉАНОСКИ ТРЕБА ДА ГО СВИКА СОБРАНИЕТО

УСТАВНИОТ СУД ГИ ЗАПРЕ ИЗБОРИТЕ, ВЕЉАНОСКИ ТРЕБА ДА ГО СВИКА СОБРАНИЕТО

Уставниот суд штотуку донесе времена мерка со која се запираат од извршување сите активности на ДИК околу одржувањето на изборите на 5 јуни, како и за ...
УСТАВНИОТ СУД РЕШАВА ЗА ИЗБОРИТЕ И ЗА СОБРАНИЕТО

УСТАВНИОТ СУД РЕШАВА ЗА ИЗБОРИТЕ И ЗА СОБРАНИЕТО

Граѓанската иницијатива Протестирам ги повика уставните судии да застанат на страната на правдата кога на денешната седница, која е во тек, треба да о ...
УСТАВНИОТ СУД ИТНО ЌЕ РАСПРАВА ЗА ИЗБОРИТЕ И ЗА СОБРАНИЕТО

УСТАВНИОТ СУД ИТНО ЌЕ РАСПРАВА ЗА ИЗБОРИТЕ И ЗА СОБРАНИЕТО

Уставниот суд штотуку направи измена на дневниот ред, ги тргна сите претходно закажани точки за утрешната седница и ја стави како единствена точка ини ...
ЗА ДА ЈА ЗАДРЖИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ПЕНЗИЈА, ИВАНОВ МОРА ДА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА ДЕЛОВНО НЕСПОСОБЕН

ЗА ДА ЈА ЗАДРЖИ ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ПЕНЗИЈА, ИВАНОВ МОРА ДА СЕ ПРОГЛАСИ ЗА ДЕЛОВНО НЕСПОСОБЕН

На претседателот Ѓорге Иванов му е загрозена доживотната пензија што му следува со закон, ако Собранието изгласа импичмент и го отповика поради повред ...
УСТАВЕН СУД НЕМА ВРЕМЕ ДА ГИ ОДЛОЖИ ИЗБОРИТЕ ДО 5 ЈУНИ

УСТАВЕН СУД НЕМА ВРЕМЕ ДА ГИ ОДЛОЖИ ИЗБОРИТЕ ДО 5 ЈУНИ

Премногу е краток рокот за да можат уставните судии да одлучат по иницијативата на ДУИ за оценување на одлуката за распуштање на Собранието, тврдат за ...
УСТАВНИТЕ СУДИИ НА АЛБАНИЈА ЗБУНЕТИ ОТИ СПИЕЛЕ ПОД ПАЛУБА НА ВАРДАР

УСТАВНИТЕ СУДИИ НА АЛБАНИЈА ЗБУНЕТИ ОТИ СПИЕЛЕ ПОД ПАЛУБА НА ВАРДАР

Претседателот на Уставниот суд на Албанија со уште неколку уставни судии и секретарот на судот, кои пред десетина дена биле во посета на Уставниот суд ...
ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ДЕНЕС СОБОРУВА РЕКОРДИ

ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА ДЕНЕС СОБОРУВА РЕКОРДИ

Со поход кон Собрание почна вечерашниот протест во Скопје. Шарената револуција денес соборува рекорди по број на градови во кои се протестира. Денес п ...
ДЕМОНСТРАНТИТЕ БЕЗ БОЈОСУВАЊЕ СИГНАА ПРЕД СОБРАНИЕ

ДЕМОНСТРАНТИТЕ БЕЗ БОЈОСУВАЊЕ СИГНАА ПРЕД СОБРАНИЕ

И вечерва скопјани масовно излегоа на протсет. Застанаа пред Собрание каде организаторите од „Протестирам“ најавија говори. Минрно, без бојосување дем ...
1 16 17 18 19 20 180 / 197 НАПИСИ