Категорија: Култура

1 155 156 157 158 159 197 1570 / 1962 НАПИСИ
ОДБИВАМ УЛОГИ ВО ТЕЗГA ПРЕТСТАВИ, ВЕЛИ СРПСКАТА АКТЕРКА АНИТА МАНЧИЌ ПО НАСТАПОТ ВО МНТ

ОДБИВАМ УЛОГИ ВО ТЕЗГA ПРЕТСТАВИ, ВЕЛИ СРПСКАТА АКТЕРКА АНИТА МАНЧИЌ ПО НАСТАПОТ ВО МНТ

Со добиени пет Стериини награди за најдобра женска улога, и уште голем број значајни театарски признанија, српската театарска, телевизиска и филмска а ...
БЕЛГРАДСКИТЕ АКТЕРИ СО ВОЗБУДА ГО ЧЕКААТ СЕКОЕ ВРАЌАЊЕ НА УНКО, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ АКТЕР БРАНКО ЦВЕЈИЌ

БЕЛГРАДСКИТЕ АКТЕРИ СО ВОЗБУДА ГО ЧЕКААТ СЕКОЕ ВРАЌАЊЕ НА УНКО, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ АКТЕР БРАНКО ЦВЕЈИЌ

Легендата на српските претстави, филмови и ТВ-серии, актерот Бранко Цвејиќ, деновиве е во Скопје заедно со колегите од Југословенско драмско позориште ...
ОФФЕСТ ПРВПАТ ЌЕ ТРАЕ ПОДОЛГО ОД СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

ОФФЕСТ ПРВПАТ ЌЕ ТРАЕ ПОДОЛГО ОД СКОПСКИОТ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ

Музичари од пет континенти ќе настапат на претстојното 17. издание на фестивалот Оффест, кое ќе биде најобемно досега и ќе трае од 31 мај до 5 јуни. ...
РОМАНСКАТА ОПЕРСКА ДИВА ЕЛЕНА МОШУЦ ЌЕ ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

РОМАНСКАТА ОПЕРСКА ДИВА ЕЛЕНА МОШУЦ ЌЕ ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

Романската оперска дива Елена Мошуц, една од најдобрите оперски певици во светот, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори годинешното 58. ...
НЕЛОГИЧНОСТА НА „СКОПЈЕ 2014“ ПРЕТСТАВЕНА КАКО ПРОЕКТ НА БИЕНАЛЕТО ВО ВЕНЕЦИЈА

НЕЛОГИЧНОСТА НА „СКОПЈЕ 2014“ ПРЕТСТАВЕНА КАКО ПРОЕКТ НА БИЕНАЛЕТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Македонскиот претставник на 16. Биенале на архитектура во Венеција „Ослободување на просторот“ вчера беше официјално претставен и предизивика голем ин ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ ФИЛИП РОТ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ ФИЛИП РОТ

Легендарниот американски писател Филип Рот, наградуван романсиер и бестрашен раскажувач за секс, смрт, асимилација и судбина, најпознат по комичното л ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА  „КРАДЦИ“ НА ЈАПОНЕЦОТ ХИРОКАЗУ КОРЕ- ЕДА

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „КРАДЦИ“ НА ЈАПОНЕЦОТ ХИРОКАЗУ КОРЕ- ЕДА

Филмот „Крадци“ на јапонскиот режисер Хироказу Коре- Еда ја освои Златната палма на Канскиот филмски фестивал кој завршува вечерва. Филмот е нежен пор ...
ИДИОТ И МОРОН СЕ НАЈКОРИСТЕНИ АНГЛИЗМИ ВО „БОМБИТЕ“, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА КАНАДСКАТА ЛИНГВИСТКА КРАМЕР

ИДИОТ И МОРОН СЕ НАЈКОРИСТЕНИ АНГЛИЗМИ ВО „БОМБИТЕ“, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА КАНАДСКАТА ЛИНГВИСТКА КРАМЕР

Зборовите идиот и морон се најкористени англизми во таканаречените „бомби“ од 2015 година, објави денес професорката Кристина Крамер од Универзитетот ...
ИСЧЕЗНАТИОТ ПРВ ТЕКСТ НА МАКЕДОНСКАТА ГРАМАТИКА ОД 1946 ГОДИНА НА РУСИНОТ БЕРНШТEЈН ПРОНАЈДЕН ВО МОСКВА ОД ЈАПОНСКИ ПРОФЕСОР

ИСЧЕЗНАТИОТ ПРВ ТЕКСТ НА МАКЕДОНСКАТА ГРАМАТИКА ОД 1946 ГОДИНА НА РУСИНОТ БЕРНШТEЈН ПРОНАЈДЕН ВО МОСКВА ОД ЈАПОНСКИ ПРОФЕСОР

Јапонскиот професор Мотоки Номачи во Градскиот архив на Москва ја пронашол Граматиката на македонскиот јазик, напишана во 1946-47 година од рускиот пр ...
ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ВО „ТУРАНДОТ“ ОТКАКО Е УКИНАТ КУЌНИОТ ПРИТВОР, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ОПЕРАТА ЧАДЛОВСКА

ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ВО „ТУРАНДОТ“ ОТКАКО Е УКИНАТ КУЌНИОТ ПРИТВОР, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ОПЕРАТА ЧАДЛОВСКА

Оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата за организираниот напа ...
1 155 156 157 158 159 197 1570 / 1962 НАПИСИ