ЦАРОВСКА ИМ ГИ ОДЗЕДЕ ИНГЕРЕНЦИИТЕ ЗА ГРАДИНКИТЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА КУМАНОВО И НА СТРУГА, ДИМИТРИЕВСКИ И МЕРКО ОТИ НЕ ИМЕНУВАЛЕ ДИРЕКТОРИ

  ЦАРОВСКА ИМ ГИ ОДЗЕДЕ ИНГЕРЕНЦИИТЕ ЗА ГРАДИНКИТЕ НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ НА КУМАНОВО И НА СТРУГА, ДИМИТРИЕВСКИ И МЕРКО ОТИ НЕ ИМЕНУВАЛЕ ДИРЕКТОРИМинистерството за труд и социјална политика ги одзеде ингеренциите за градинките на општините Куманово и Струга оти градоначалниците не распишале оглас за директори; -Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на отворањето на новата градинка во Куманово лани во мај (Фото: СДК.МК)

  Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги одзеде надлежностите на Општина Куманово за управување со градинките. Советот на Општината и градоначалникот Максим Димитриевски една година нема да имаат влијание во работата на јавната детска установа „Ангел Шајче“, затоа што не ја почитувале постапката за распишување оглас за директор. Решението во кумановската локална самоуправа било донесено деновиве, а од Министерството за труд и социјална политика за САКАМДАКАЖАМ.МК, ја потврдија информацијата.

  „Детската грижа и заштита се приоритет во работењето на Министерството за труд и социјална политика. Министерството за труд и социјална политика, поради непочитување на одредбите од Законот за заштита на децата од страна на Општина Куманово ги одзеде ингеренциите за управување со градинките“, велат од МТСП.

  Освен на Куманово, ингеренциите по истата основа пред околу еден месец биле одземни и на Општина Струга и градоначалнкот Рамис Мерко.

  „Одлуката за одземање на надлежностите е донесена откако при вршење на надзор на работата и кај двете општини беа утврдени недостатоци во именувањето, односно спроведувањето на постапката за распишување на оглас за директор на детски градинки. И покрај даденото укажување со утврден рок за отстранување на неправилностите, градоначалниците не постапија според нивните овластувaња, по што Министерството постапи по членот 201 од Законот за заштита на децата и им ја одзеде надлежноста на период од 1 година. Во следниот период во овие две општини надлежностите утврдени со Законот за детска заштота ќе ги спроведува МТСП“, велат од МТСП.

  Од Општина Куманово, велат дека уште немаат добиено никакво официјално известување и тврдат дека не се запознаени оти им се одземени надлежностите врз градинките.

  С. НИКОЛИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира