13 ПАЦИЕНТИ ПОЧИНАА, УШТЕ 104 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 918 ТЕСТОВИ

  13 ПАЦИЕНТИ ПОЧИНАА, УШТЕ 104 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 918 ТЕСТОВИВо болница се 797 заболени, а бројот на активни случаи е 15.970.(Фото:СДК.МК)

  Тринаесет пациенти починаа од компликации од ковид-19, а регистрирани се 104 нови случаи од 918 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите позитивни пациeнти по градови се : Скопје-53, Куманово-8, Штип-2, Прилеп-13, Тетово-3, Струга-1, Битола-1, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-1, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-6, Виница-3, Свети Николе-1, Неготино-2.

  Од починатите 13 лица, четири пациенти се од Скопје (78, 66, 71 и 68г), четири од Прилеп (80, 57, 80 и 50г), еден пациент од Велес (74г), еден од Охрид (67г), еден од Кавадарци (62г), еден од Пробиштип (72г) и еден пациент од Неготино (78г). Пациентите се починати во болнички услови.

  Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 797 и има околу 518 празни болнички кревети во ковид центрите.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 539 оздравени пациенти од: Скопје-283, Куманово-18, Штип-3, Прилеп-36, Тетово-7, Струга-31, Велес-7, Битола-17, Охрид-50, Кавадарци-25, Гостивар-9, Гевгелија-6, Струмица-6, Крива Паланка-3, Кочани-10, Пробиштип-2, Берово-4, Валандово-2, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-5, Неготино-11.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86.597, бројката на оздравени пациенти е 67.992, на починати е 2.635, а бројот на активни случаи изнесува 15.970. Од вчерашната статистика се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 37515, активни 9794
  • Куманово 4890, активни 466
  • Дебар 683, активни 136
  • Штип 3382, активни 183
  • Прилеп 4383, активни 357
  • Тетово 4875, активни 693
  • Струга 2094, активни 204
  • Велес 2868, активни 382
  • Битола 3113, активни 376
  • Охрид 2564, активни 399
  • Кавадарци 2289, активни 478
  • Гостивар 3455, активни 424
  • Гевгелија 1217, активни 212 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 208 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 2390, активни 432
  • Крива Паланка 676, активни 102
  • Радовиш 649, активни 74
  • Крушево 174, активни 23
  • Кочани 1656, активни 164
  • Пробиштип 462, активни 31
  • Демир Хисар 238, активни 29
  • Македонски Брод 230, активни 13
  • Пехчево 165, активни 22
  • Берово 543, активни 64
  • Валандово 319, активни 32
  • Виница 466, активни 65
  • Делчево 683, активни 204 (187 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 201, активни 14
  • Свети Николе 1052, активни 65
  • Кичево 1612, активни 174
  • Ресен 669, активни 114
  • Неготино 1084, активни 244 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 918 теста се преку: ИЈЗ-168, ЦЈЗ Скопје-83, Авицена-0, Биотек-94, МАНУ -72, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Систина со PCR метода -243, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-1, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -49, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид -19.

   

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира