13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 495 БОЛНИ ОД 4.145 ТЕСТОВИ

  13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 495 БОЛНИ ОД 4.145 ТЕСТОВИВо моментов активни се 6.750 болни од ковид. (Фото: СДК.МК)

  Тринаесет лица починаа од компликации на ковид-19 во изминатите 24 часа, а  регистрирани се 495 нови случаи од 4.145 тестирања. Новите случаи се од Скопје – 228, Кавадарци – 30, Велес – 27, Битола – 24, Штип – 21, Прилеп – 20, Куманово – 17, Крива Паланка – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Кичево, Гевгелија и Берово – по 10, Неготино – 7, Охрид и Валандово – по 6, Пробиштип – 5, Гостивар, Свети Николе, Радовиш и Ресен – по 4, Струга, Делчево и Демир Хисар – по 3, Струмица, Виница, Кратово, Богданци и Дојран – по 2, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

  Од пријавените лица сите се починати во болнички услови и тоа 3 починати лица се од Скопје (63г, 81г и 86г), 2 починати лица од Куманово (63г и 74г) и по едно починато лице од Прилеп (98г), Битола (61г), Велес (36г), Кавадарци (73г), Охрид (69г), Кочани (69г), Пробиштип (63г) и Крива Паланка (73г).

  Регистрирани сe 308 оздравени пациент од: Скопје – 143, Куманово – 28, Велес – 21, Прилеп – 17, Штип – 15, Битола – 14, Крива Паланка – 12, Кавадарци – 11, Струмица – 10, Кочани – 7, Кичево – 5, Радовиш, Делчево, Виница и Кратово – по 3, Неготино, Пробиштип и Ресен – по 2, Тетово, Гевгелија, Валандово, Свети Николе, Струга, Демир Хисар и Богданци – по 1.

  Направените 4.145 тестови преку: ИЈЗ-301, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–66, ЦЈЗ Куманово-56, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–229, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-201, Биотек-224, Систина-59, лабораторија Лаор-161, Синлаб-24, Ремедика-15, Плодност–43, Генеа-11, Никоб лаб-639, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-54, Ројал Медика –30, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.695.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.382.675 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 202.203, бројот на оздравени пациенти е 188.332, на починати е 7.121, а бројот на активни случаи изнесува 6.750.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 88493, Активни 3340
  Куманово 12260, Активни 422
  Тетово 11014, Активни 142
  Прилеп 9478, Активни 279
  Гостивар 8004, Активни 26
  Битола 7443, Активни 245
  Велес 6813, Активни 348
  Кавадарци 6303, Активни 248
  Охрид 6166, Активни 214
  Штип 6160, Активни 214
  Струмица 5910, Активни 120
  Кичево 4102, Активни 73
  Струга 3842, Активни 45
  Кочани 3571, Активни 180
  Гевгелија 2561, Активни 88
  Неготино 2387, Активни 48
  Свети Николе 2013, Активни 84
  Крива Паланка 1648, Активни 146
  Радовиш 1601, Активни 53
  Ресен 1594, Активни 50
  Дебар 1453, Активни 3
  Берово 1252, Активни 35
  Делчево 1167, Активни 44
  Виница 1091, Активни 37
  Пробиштип 1022, Активни 67
  Валандово 858, Активни 27
  Кратово 650, Активни 33
  Богданци 586, Активни 24
  Крушево 549, Активни 14
  Демир Хисар 491, Активни 40
  Македонски Брод 477, Активни 2
  Демир Капија 410, Активни 1
  Македонска Каменица 361, Активни 45
  Пехчево 323, Активни 5
  Дојран 150, Активни 8

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира