25-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД ДЕМИР КАПИЈА МЕЃУ 30-ТЕ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 572 БОЛНИ ОД 4.511 ТЕСТОВИ

  25-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД ДЕМИР КАПИЈА МЕЃУ 30-ТЕ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 572 БОЛНИ ОД 4.511 ТЕСТОВИДосега во земјава од ковид-19 починаа 6.307 лица. (Фото. СДК.МК)

  Триесет лица на возраст од 25 до 88 година починаа изминативе 24 часа од компликации од ковид-19. Починати се 10 лица од Скопје (88г, 76г, 74г, 74г, 70г, 67г, 67г, 63г, 59г, 43г), 4 од Гостивар (77г, 71г, 57г и 51г), по две починати лица од Куманово (82г и 78г), Тетово (75г, 58г) и Кавадарци (69г, 66г), по едно починато лице од Велес (77г), Струмица (82г), Штип (83г), Неготино (98г), Свети Николе (66г), Радовиш (68г), Берово (69г), Виница (77г), Демир Капија (25г) и Пехчево (78г). Од пријавените 30 лица, 27 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

  Во последните 24 часа се направени 4.511 тестирања, а регистрирани се 572 нови случаи на ковид-19 и тоа во Скопје – 287, Куманово – 58, Кавадарци – 24, Тетово и Кичево – по 21, Велес – 19, Гостивар – 15, Прилеп – 14, Битола, Кочани и Радовиш – по 11, Струмица – 10, Охрид и Струга – по 9, Штип и Свети Николе – по 8, Гевгелија – 7, Неготино, Берово и Валандово – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Виница и Кратово – по 2, Крива Паланка, Делчево, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

  Денеска се регистрирани сe 694 оздравени пациенти. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.277 бројката на оздравени пациенти е 165.077, на починати е 6.307, а бројот на активни случаи изнесува 12.893.

  Направени се 4.511 тестови преку: ИЈЗ-304, ЦЈЗ Скопје-68, ЦЈЗ Битола-66, ЦЈЗ Прилеп-59, ЦЈЗ Тетово–88, ЦЈЗ Куманово-62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 10, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–10, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-277, Биотек-294, Систина-109, лабораторија Лаор-198, Синлаб-28, Ремедика-14, Плодност–52, Генеа-31, Никоб лаб-492, ВФВ Медикал-72, Ели Медика-108, Ројал Медика –20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.037. Досега во земјата се направени вкупно 1.229.600 тестирање на ковид-19.

  Дистрибуција по градови
  Скопје 79716, Активни 5728
  Гостивар 7885, Активни 629
  Куманово 10814, Активни 882
  Тетово 10671, Активни 1090
  Кавадарци 5649, Активни 179
  Велес 5951, Активни 252
  Струмица 5500, Активни 495
  Штип 5465, Активни 210
  Кичево 3817, Активни 486
  Неготино 2280, Активни 39
  Свети Николе 1786, Активни 111
  Радовиш 1432, Активни 98
  Берово 1182, Активни 49
  Виница 992, Активни 41
  Демир Капија 406, Активни 4
  Пехчево 308, Активни 10
  Прилеп 8835, Активни 286
  Битола 6877, Активни 265
  Охрид 5723, Активни 601
  Струга 3728, Активни 640
  Кочани 3081, Активни 109
  Гевгелија 2335, Активни 68
  Ресен 1473, Активни 102
  Дебар 1433, Активни 171
  Крива Паланка 1327, Активни 50
  Делчево 1096, Активни 60
  Пробиштип 879, Активни 45
  Валандово 772, Активни 32
  Богданци 540, Активни 23
  Крушево 518, Активни 16
  Кратово 509, Активни 55
  Македонски Брод 453, Активни 35
  Демир Хисар 419, Активни 11
  Македонска Каменица 286, Активни 17
  Дојран 139, Активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира