28-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ 35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 734 БОЛНИ ОД 3,246 ТЕСТОВИ

  28-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ 35 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 734 БОЛНИ ОД 3,246 ТЕСТОВИДосега од ковид-19 се починати 3.940 лица. (Фото: СДК.МК)

  Уште 35 лица починаа во последните 24 часа меѓу кои и 28-годишно лице од Охрид, а регистрирани се нови 734 случаи на ковид-19 од направени 3.246 тестирања. Новите случаи се во Скопје – 313, Битола – 75, Куманово – 46, Прилеп – 38, Тетово – 36, Велес – 34, Гостивар – 26, Охрид – 24, Струмица – 22, Кавадарци – 19, Штип – 17, Кочани – 14, Гевгелија и Виница – по 10, Кичево и Неготино – по 9, Ресен – 8, Берово – 4, Радовиш, Делчево и Валандово – по 3, Свети Николе, Богданци и Дојран – по 2, Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

  Починати се 12 лица од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), – по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

  Денес се регистрирани се 621 оздравени пациенти од:

  Направени се 3.246 тестови преку: ИЈЗ-602, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-113, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-125, Жан Митрев (Филип Втори)-173, Авицена-319, Биотек-323, Систина-346, лабораторија Лаор-633, Синлаб – 25, Ремедика-45, Плодност – 72, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 385.

  Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 60299, активни 10584
  Прилеп 7291, активни 1166
  Куманово 7170, активни 1078
  Тетово 6471, активни 666
  Битола 4813, активни 1032
  Велес 4712, активни 814
  Гостивар 4672, активни 526
  Кавадарци 4601, активни 728
  Штип 4392, активни 491
  Охрид 4282, активни 896
  Струмица 3391, активни 430
  Струга 2729, активни 275
  Кочани 2335, активни 280
  Кичево 2093, активни 226
  Неготино 1988, активни 381
  Гевгелија 1914, активни 409
  Свети Николе 1306, активни 123
  Крива Паланка 1100, активни 126
  Ресен 1066, активни 203
  Радовиш 943, активни 142
  Берово 880, активни 127
  Дебар 868, активни 64
  Делчево 865, активни 107
  Пробиштип 709, активни 91
  Виница 651, активни 104
  Валандово 544, активни 98
  Крушево 439, активни 127
  Богданци 425, активни 80
  Демир Капија 369, активни 76
  Кратово 337, активни 29
  Демир Хисар 331, активни 43
  Македонски Брод 313, активни 44
  Пехчево 238, активни 31
  Македонска Каменица 212, активни 18
  Дојран 118, активни 15

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира