45 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 1.394 БОЛНИ ОД 4.920 ТЕСТОВИ

  45 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 1.394 БОЛНИ ОД 4.920 ТЕСТОВИОд почетокот на пандемијата во земјава починати се 3.905 болни. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Уште 45 лица починаа како последица на ковид-19, со што вкупната бројка на починати од почетокот на пандемијата е 3.905. Починаа 15 лица од Скопје ( 95г , 88г , 88г , 87г ,84г , 84г , 83г , 76г , 74г , 74г , 72г , 69г , 69г , 60г и 50г ) , 4 од Прилеп (82г , 71г , 56г , 54г) – по 3 од Тетово (80г , 75г , 74г, ) и Гостивар (80г ,74г, 66г) ,  по 2 од Битола ( 79г и 71г) ,Куманово ( 76г и 67г ), Струмица ( 74г и 66г) , Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г), а по еде починат од Кавадарци (65г) , Штип (50г) , Гевгелија (65г) , Велес (83г) , Ресен (70г) , Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г) , Демир Капија(72г)и Демир Хисар (66г). 44 пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

  Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје – 592, Куманово – 104, Битола – 101 ,Прилеп – 63,Велес – 60, Кавадарци – 50, Охрид – 39, Тетово -38, Штип – 37, Гостивар – 35, Струмица – 31, Кичево – 30, Кочани – 24, Неготино – 21, Свети Николе и Ресен – по 19, Гевгелија – 18, Струга – 17, Радовиш и Берово – по 14, Делчево и Виница – по 11, Крива Паланка – 10 ,Валандово – 8, Богданци – 6, Демир Капија – 5, Македонски Брод – 4, Дебар – 3, Пробиштип,Кратово и Пехчево – по 2, Крушево, Демир Хисар,Македонска Каменица и Дојран – по 1.

  Регистрирани се 479 оздравени пациенти од: Скопје – 245, Прилеп – 35, Кавадарци – 27, Куманово и Велес – по 21, Битола и Свети Николе – по 15,Гостивар,Струмица и Гевгелија – по 12, Кочани – 11, Неготино -10, Тетово – 9, Берово,Валандово и Богданци – по 6, Пробиштип – 4, Кичево – 3 , Македонски Брод – 2, Штип,Ресен,Радовиш, Виница, Крушево,Кратово и Пехчево – по 1 .

  Направените 4.920 тестови се преку: ИЈЗ-790, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-101, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, МАНУ-164, Жан Митрев (Филип Втори)-220, Авицена-352, Биотек-353, Систина-339, лабораторија Лаор-509, Синлаб – 122, Ремедика-58, Плодност – 63, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.589.

  Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата се 134.134,  оздравени се 108.676, починати се 3.905, а активни се 21.553.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 59986, активни 10613
  Прилеп 7253, активни 1130
  Куманово 7124, активни 1047
  Тетово 6435, активни 659
  Битола 4738, активни 981
  Велес 4678, активни 818
  Гостивар 4647, активни 521
  Кавадарци 4582, активни 749
  Штип 4375, активни 499
  Охрид 4258, активни 876
  Струмица 3369, активни 408
  Струга 2728, активни 274
  Кочани 2321, активни 280
  Кичево 2084, активни 228
  Неготино 1979, активни 393
  Гевгелија 1904, активни 415
  Свети Николе 1304, активни 129
  Крива Паланка 1099, активни 125
  Ресен 1058, активни 199
  Радовиш 940, активни 140
  Берово 876, активни 130
  Дебар 867, активни 63
  Делчево 862, активни 104
  Пробиштип 709, активни 100
  Виница 641, активни 96
  Валандово 542, активни 96
  Крушево 439, активни 127
  Богданци 423, активни 81
  Демир Капија 369, активни 88
  Кратово 336, активни 30
  Демир Хисар 331, активни 44
  Македонски Брод 312, активни 43
  Пехчево 238, активни 37
  Македонска Каменица 212, активни 18
  Дојран 115, активни 12

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира