6 ПОЧИНАТИ, 29 НОВОРЕГИСТРИРАНИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 999 АКТИВНИ СЛУЧАИ

  6 ПОЧИНАТИ, 29 НОВОРЕГИСТРИРАНИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19, 999 АКТИВНИ СЛУЧАИ

  Регистрирани се уште 6 смртни случаи како последица на ковид-19 и 29 нови позитивни тестови од 3.856 тестирања, според податоците од Институтот за јавно здравје.

  Починатите се од Скопје (40г), Куманово (78г), Прилеп (95г), Тетово (54г), Штип (61г) и Струмица (73г). Од пријавените,едно лице е починато во домашни, а останатите 5 во болнички услови.

  Од новорегистрираните заболени од ковид-19, 8 се од Скопје,  од Куманово – 3, Прилеп, Тетово, Битола, Гостивар, Охрид, Виница и Кратово – по 2, Велес, Радовиш, Делчево и Демир Хисар – по 1.

  Регистрирани се 50 оздравени пациенти од: Скопје – 39, Куманово, Прилеп и Битола – по 2, Виница, Кочани, Кичево, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.407, бројката на оздравени пациенти е 148.960, на починати е 5.448, а бројот на активни случаи изнесува 999.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68563, Активни 395
  Куманово 8843, Активни 109
  Прилеп 8309, Активни 56
  Тетово 7219, Активни 43
  Битола 6298, Активни 51
  Велес 5469, Активни 11
  Гостивар 5179, Активни 28
  Кавадарци 5153, Активни 8
  Охрид 5008, Активни 53
  Штип 4959, Активни 15
  Струмица 4111, Активни 36
  Струга 2981, Активни 23
  Кочани 2789, Активни 12
  Кичево 2568, Активни 40
  Гевгелија 2194, Активни 9
  Неготино 2184, Активни 8
  Свети Николе 1523, Активни 9
  Ресен 1234, Активни 9
  Крива Паланка 1219, Активни 3
  Радовиш 1160, Активни 23
  Берово 1029, Активни 2
  Делчево 972, Активни 10
  Дебар 940, Активни 1
  Виница 884, Активни 19
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 666, Активни 1
  Богданци 494, Активни 2
  Крушево 490, Активни 4
  Демир Хисар 400, Активни 6
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 376, Активни 9
  Македонски Брод 359 1
  Пехчево 268, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 3
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира