ЧЕТВОРИЦА ПОЧИНАТИ, 141 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ОД 2.006 ТЕСТОВИ

  ЧЕТВОРИЦА ПОЧИНАТИ, 141 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ОД 2.006 ТЕСТОВИВкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 12.653 луѓе. (Фото: СДК.МК)

  Четири лица починаа, а 141 нов случај на ковид-19 е регистриран во последниве 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Новите позитивни пациенти се од направени 2.006 тестирања. Од починатите,  двајца се од Скопје на возраст од 54 и 55 години, пациентка од Кавадарци на 69 години и 70-годишен пациент од Свети Николе.

  Новите случаи по градови се:

  -Скопје 51

  -Куманово 19

  -Дебар 2

  -Штип 15

  -Прилеп 6

  -Тетово 6

  -Струга 16

  -Велес 2

  -Битола 4

  -Охрид 2

  -Кавадарци 1

  -Гостивар 2

  -Гевгелија 1

  -Радовиш 1

  -Пробиштип 2

  -Македонски Брод 2

  -Берово 1

  -Виница 2

  -Делчево 1

  -Свети Николе 2

  -Кичево 2

  -Неготино 1

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 12.653, од кои оздравени се  9.123, починати 539, а во моментов активни случаи се 2.991.

  Досега во земјата се направени вкупно 125.128 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира