ДЕСЕТ ПОЧИНАТИ И 96 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 724 ТЕСТИРАЊА

  ДЕСЕТ ПОЧИНАТИ И 96 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 724 ТЕСТИРАЊАПочинатите се четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево; - Амбулантна кола пред Инфективна клиника. (Фото: К. Попов)

  Десет починати и 96 нови регистрирани позитивни од ковид-19 од 724 тестирања, е билансот за последниве 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починатите се четири пациенти од Скопје, два од Куманово и по еден од Штип, Тетово, Гостивар и Кичево.

  На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 76 години. Во ГОБ „8 Септември“ починати се четири лица на возраст од 85,71 и 53 години, а кај 48-годишен пациент вирусот е потврден постмортем. На Клиника за пулмологија е починат пациент на 79 години, на Гастроентерохепатологија пациент на возраст од 79 години. Во болницата во Битола почина пациент од Кичево на 82 години, во Клиничката болница во Тетово пациент на 60 години. Во „Жан Митрев“ („Филип Втори“) е починат пациент на 62 години.

  Регистрираните случаи на ковид-19 се во:
  -Скопје 24
  -Куманово 6
  -Штип 24
  -Прилеп 1
  -Тетово 7
  -Струга 9
  -Битола 1
  -Охрид 6
  -Гостивар 4
  -Струмица 3
  -Крива Паланка 1
  -Радовиш 5
  -Кочани 2
  -Свети Николе 3

  Во моментов во болница се вкупно 427 пациенти.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 91 пациент. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. Во болницата во Козле се хоспитализирани 16 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6 позитивни деца, 2 деца и една мајка суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 92 пациент. На респираторна машина се 3 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 51 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 61 оздравен пациент од:
  -Скопје 27
  -Куманово 16
  -Прилеп 4
  -Тетово 4
  -Кавадарци 1
  -Гевгелија 1
  -Крива Паланка 3
  -Кратово 1
  -Кичево 1
  -Ресен 3

  Досега во земјата се направени вкупно 86.543 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 9.249, од кои оздравени се 4.871, починати 432, а во моментов активни се 3.946.

  Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 4.297, активни 1.880
  • Куманово 912, активни 226
  • Дебар 173, активни 111
  • Штип 606, активни 300
  • Прилеп 312, активни 59
  • Тетово 951, активни 299
  • Струга 370, активни 188
  • Велес 206, активни 30
  • Битола 89, активни 44
  • Охрид 244, активни 129
  • Кавадарци 29, активни 17
  • Гостивар 298, активни 196
  • Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)
  • Струмица 31, активни 22
  • Крива Паланка 23, активни 9
  • Радовиш 23, активни 19
  • Крушево 13, активни 8
  • Кочани 90, активни 22
  • Пробиштип 43, активни 27
  • Демир Хисар 15, активни 13
  • Македонски Брод 9, активни 5
  • Пехчево 6, активни 0
  • Берово 4, активни 1
  • Валандово 6, активни 0
  • Виница 5, активни 2
  • Делчево 1, активни 0
  • Кратово 12, активни 7
  • Свети Николе 200, активни 185
  • Кичево 100, активни 81
  • Ресен 140, активни 56
  • Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 724 теста се преку: ИЈЗ-444, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -1, Жан Митрев (Филип Втори)-125, Систина со PCR метода -94, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-16, ГАК-43, лаборатории од странство-1. Досега во земјата се направени вкупно 86.543 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
  • Чаир – 291
  • Аеродром – 189
  • Бутел – 140
  • Гази Баба – 207
  • Центар – 162
  • Карпош – 168
  • Сарај – 115
  • Кисела Вода – 148
  • Ѓорче Петров – 120
  • Студеничани – 107
  • Шуто Оризари – 104
  • Арачиново – 34
  • Илинден – 22
  • Петровец – 21
  • Чучер Сандево – 14
  • Сопиште – 20
  • Зелениково- 11
  • Странец – 7
  • Нераспределен- 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира