ПОЧИНАА УШТЕ 17 ЛИЦА НА ВОЗРАСТ ОД 38 ДО 88 ГОДИНИ ОД КОВИД-19, НОВИ 336 БОЛНИ

  ПОЧИНАА УШТЕ 17 ЛИЦА НА ВОЗРАСТ ОД 38 ДО 88 ГОДИНИ ОД КОВИД-19, НОВИ 336 БОЛНИВкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887.(Фото: СДК.МК)

  Уште 17 лица на возраст од 38 до 88 години починаа од компликации од ковид-19 во изминативе 24 часа. По пет лица починаа од Скопје (85г, 81г, 67г, 59г и 56г) и Куманово (82г, 72г, 70г, 67г и 57г), 2 починати лица од Охрид (89г и 38г) и по едно починато лице од Штип (68г), Велес (88г), Ресен (74г), Радовиш (79г) и Валандово (81г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Изминатото деноноќие регистрирани се нови 336 болни од 3.425 тестирања и тоа: Скопје – 169, Велес и Струмица – по 21, Куманово – 17, Охрид и Кавадарци – по 15, Битола – 14, Штип – 13, Кочани – 11, Свети Николе – 10, Прилеп – 6, Тетово – 4, Кичево, Гевгелија и Крива Паланка – по 3, Виница, Кратово и Македонски Брод – по 2, Струга, Радовиш, Дебар, Берово и Демир Хисар – по 1.

  Регистрирани сe 222 оздравени пациенти од: Скопје – 118, Штип – 14, Кавадарци – 12, Битола – 11, Прилеп – 10, Кичево – 9, Велес – 8, Кочани – 6, Гевгелија и Ресен – по 5, Кратово и Радовиш – по 4, Неготино и Пробиштип – по 3, Свети Николе, Крива Паланка, Виница и Гостивар – по 2, Тетово и Делчево – по 1.

  Направените  3.425 тестови преку: ИЈЗ-191, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-91, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–51, ЦЈЗ Куманово-33, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–311, Жан Митрев (Филип Втори)-87, Авицена-176, Биотек-175, Систина-63, лабораторија Лаор-199, Синлаб-12, Ремедика-0, Плодност–46, Генеа-5, Никоб лаб-384, ВФВ Медикал-34, Ели Медика-49, Ројал Медика –25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.413.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.277.428 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.887 бројката на оздравени пациенти е 170.956, на починати е 6.594, а бројот на активни случаи изнесува 12.337

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 82529, Активни 5735
  Куманово 11247, Активни 979
  Тетово 10796, Активни 948
  Прилеп 8995, Активни 300
  Гостивар 7947, Активни 488
  Битола 7044, Активни 287
  Велес 6151, Активни 324
  Охрид 5906, Активни 515
  Кавадарци 5844, Активни 225
  Струмица 5693, Активни 331
  Штип 5660, Активни 248
  Кичево 3934, Активни 411
  Струга 3774, Активни 365
  Кочани 3206, Активни 144
  Гевгелија 2392, Активни 83
  Неготино 2305, Активни 38
  Свети Николе 1872, Активни 119
  Ресен 1527, Активни 96
  Радовиш 1501, Активни 97
  Дебар 1447, Активни 124
  Крива Паланка 1398, Активни 86
  Берово 1207, Активни 34
  Делчево 1115, Активни 67
  Виница 1022, Активни 52
  Пробиштип 907, Активни 43
  Валандово 806, Активни 36
  Богданци 544, Активни 11
  Кратово 551, Активни 55
  Крушево 518, Активни 14
  Македонски Брод 465, Активни 30
  Демир Хисар 432, Активни 20
  Демир Капија 409, Активни 7
  Пехчево 310, Активни 5
  Македонска Каменица 294, Активни 19
  Дојран 139, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира