УШТЕ 21 ПОЧИНАТ ОД КОРОНАВИРУС И 947 ПОЗИТИВНИ, АКТИВНИ СЕ НАД 10.000 СЛУЧАИ

  УШТЕ 21 ПОЧИНАТ ОД КОРОНАВИРУС И 947 ПОЗИТИВНИ, АКТИВНИ СЕ НАД 10.000 СЛУЧАИВкупно ковид дијагностицирани од почетокот на пандемијата се 110.209. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Дваесет и едно лице почина во изминативе 24 часа, а регистрирани се 947 нови случаи од 3.450 тестирања. Од починатите шест лица се од Скопје (91, 90, 87, 66, 68, 78), 3 пациенти од Берово (59, 51, 70), по 2 пациенти од Куманово (72, 71), Велес (82, 56), Неготино (79, 79), Гевгелија (83, 59) и по еден пациент од Кочани (66), Крушево (74), Богданци (54) и Демир Капија (75). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, два пациенти во домашни услови.

  Новите случаи според градови се во: Скопје – 453, Прилеп – 65, Велес – 56, Неготино – 44, Кавадарци – 41, Штип – 30, Тетово – 29, Куманово – 26, Струмица – 22, Гостивар и Битола – по 21, Охрид – 19, Гевгелија – 18, Кочани – 17, Струга – 12, Крива Паланка и Крушево – по 9, Ресен – 7, Берово и Кратово – по 6, Делчево и Демир Капија – по 5, Дебар, Радовиш и Богданци – по 4, Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево – по 2.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрираше 397 оздравени пациенти и тоа Скопје – 175, Прилеп – 41, Кавадарци – 34, Куманово – 20, Велес – 16, Неготино – 15, Битола и Крива Паланка – по 14, Тетово – 11, Гевгелија – 8, Ресен, Пробиштип и Богданци – по 5, Гостивар, Штип, Струмица, Делчево и Кратово – по 4, Кичево и Крушево – по 3, Берово и Валандово – по 2, Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

  Направените се 3.450 тестови преку: ИЈЗ-729, ЦЈЗ Скопје-95, Авицена-381, Биотек-324, Жан Митрев (Филип Втори)-188, Систина-261, лабораторија Лаор–191, МАНУ-0, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-72, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-6, ГАК-0, Синлаб-61, Ремедика-31, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1092, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 555.367 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани од почетокот на пандемијата се 110.209, од кои оздравени се 96.570, починати 3.265, а активни случаи 10.374.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 453, активни 5017
  Прилеп 65, активни 757
  Куманово 26, активни 393
  Тетово 29, активни 316
  Гостивар 21, активни 244
  Штип 30, активни 154
  Кавадарци 41, активни 572
  Велес 56, активни 285
  Битола 21, активни 255
  Охрид 19, активни 436
  Струмица 22, активни 202
  Струга 12, активни 162
  Кочани 17, активни 130
  Кичево 2, активни 47
  Неготино 44, активни 367
  Гевгелија 18, активни 299
  Свети Николе 2, активни 32
  Крива Паланка 9, активни 129
  Ресен 7, активни 73
  Дебар 4, активни 17
  Радовиш 4, активни 28
  Делчево 5, активни 48
  Берово 6, активни 45
  Пробиштип 2, активни 34
  Виница 2, активни 24
  Валандово 2, активни 27
  Крушево 9, активни 98
  Богданци 4, активни 66
  Кратово 6, активни 24
  Демир Хисар 2, активни 36
  Демир Капија 5, активни 38
  Македонски Брод, активни 7
  Македонска Каменица, активни 2
  Пехчево 2, активни 6
  Дојран, активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира