УШТЕ 520 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 3.023 ТЕСТОВИ И 12 ПОЧИНАТИ

  УШТЕ 520 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 3.023 ТЕСТОВИ И 12 ПОЧИНАТИСите 12 пациенти се починати во болнички услови. (Фото: СДК.МК)

  Нови 520 случаи на ковид-19 се регистрирани изминатите 24 часа од 3.023 тестирања, а 12 лица починаа. Според градови случаите се во Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-4, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-3.

  Од починати 12 лица, четири пациенти од Скопје (88, 50, 82 и 65), еден пациент од Дебар (72), двајца од Струга (79 и 81), два пациенти од Охрид (94 и 66), еден пациент од Струмица (79), од Крива Паланка (59) и еден пациент од Кичево (70). Пациентите се починати во болнички услови.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 372 оздравени пациенти од: Скопје-150, Куманово-16, Штип-6, Прилеп-18, Тетово-12, Струга-20, Велес-15, Битола-17, Кавадарци-27, Гостивар-14, Гевгелија-9, Струмица-17, Радовиш-7, Кочани-13, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-5, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-5, Ресен-3, Неготино-12.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.117, бројката на оздравени пациенти е 68.364, на починати е 2.647, а бројот на активни случаи изнесува 16.106. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 37746, активни 9871
  • Куманово 4912, активни 472
  • Дебар 694, активни 146
  • Штип 3392, активни 187
  • Прилеп 4392, активни 348
  • Тетово 4898, активни 704
  • Струга 2103, активни 191
  • Велес 2888, активни 387
  • Битола 3123, активни 369
  • Охрид 2586, активни 419
  • Кавадарци 2317, активни 479
  • Гостивар 3480, активни 435
  • Гевгелија 1225, активни 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 2410, активни 434
  • Крива Паланка 688, активни 113
  • Радовиш 655, активни 73
  • Крушево 176, активни 25
  • Кочани 1663, активни 158
  • Пробиштип 467, активни 34
  • Демир Хисар 238, активни 29
  • Македонски Брод 232, активни 14
  • Пехчево 169, активни 26
  • Берово 547, активни 63
  • Валандово 321, активни 34
  • Виница 468, активни 65
  • Делчево 690, активни 211 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 203, активни 16
  • Свети Николе 1054, активни 66
  • Кичево 1623, активни 179
  • Ресен 670, активни 112
  • Неготино 1087, активни 235 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 3.023 теста се преку: ИЈЗ-604, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-277, Биотек-384, МАНУ -139, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Систина со PCR метода -331, лабораторија Лаор –100, Судска медицина-5, ЦЈЗ Битола-15, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-36, Ремедика-32, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -852, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 421.153 тестирања на Ковид -19.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира