Таг: Федерика Могерини

1 2 3 4 10 / 39 НАПИСИ
ГЕРМАНИЈА ОЧЕКУВА И ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДА ДАДЕ СОГЛАСНОСТ ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

ГЕРМАНИЈА ОЧЕКУВА И ГРЧКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДА ДАДЕ СОГЛАСНОСТ ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас очекува дека и грчкиот парламент ќе даде согласност за Договорот од Преспа и дека земјата Северна ...
ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е УНИКАТНА МОЖНОСТ ЗА ПОМИРУВАЊЕ НА ЗАПАДНИОТ БАЛКАН КОЈА МОЖЕБИ НЕМА ДА СЕ ПОВТОРИ, ВЕЛИ МОГЕРИНИ

ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР Е УНИКАТНА МОЖНОСТ ЗА ПОМИРУВАЊЕ НА ЗАПАДНИОТ БАЛКАН КОЈА МОЖЕБИ НЕМА ДА СЕ ПОВТОРИ, ВЕЛИ МОГЕРИНИ

Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција е уникатна можност за помирување на Западниот Балкан која можеби нема да се повтори, рече високата претс ...
ЕУ БАРА СОБРАНИЕТО ДА ГИ УСВОИ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ЗА ИМЕТО

ЕУ БАРА СОБРАНИЕТО ДА ГИ УСВОИ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ЗА ИМЕТО

Високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во заедничка изјава го п ...
ЧАДОР И СЕНДВИЧ

ЧАДОР И СЕНДВИЧ

1 Што ти е типичен Македонец, претставник на библиска Македонија. Цел живот си умислуваш дека си центар на светот. И во моментот кога главните светски ...
МОГЕРИНИ ДОБИ ПОДАРОК БРОШ ФИЛИГРАНСКА ПЕПЕРУТКА ВО СКОПСКАТА СТАРА ЧАРШИЈА

МОГЕРИНИ ДОБИ ПОДАРОК БРОШ ФИЛИГРАНСКА ПЕПЕРУТКА ВО СКОПСКАТА СТАРА ЧАРШИЈА

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ Федерика Могерини, попладнево прошета низ скопската Стара чаршија и, сосем неочекувано, од еден злат ...
ПО ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ТРЕБА УШТЕ МНОГУ РАБОТА ЗА ДА СЕ ОСТВАРИ

ПО ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ТРЕБА УШТЕ МНОГУ РАБОТА ЗА ДА СЕ ОСТВАРИ

Македонската и грчката влада предводени од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во грчкиот дел на Преспа, во селото Псарадес (Нивици) го по ...
ГРАЃАНИТЕ НА ИДНАТА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВААТ ЕВРОПСКА ИДНИНА, РЕЧЕ ХАН ВО ОТЕШЕВО

ГРАЃАНИТЕ НА ИДНАТА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВААТ ЕВРОПСКА ИДНИНА, РЕЧЕ ХАН ВО ОТЕШЕВО

Еврокомесарот Јоханес Хан прв го употреби новото име на Македонија во Отешево по потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се решава ...
ХАН И МОГЕРИНИ ДОАЃААТ ВО ПРЕСПА НА ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ПОТВРДИ ВЛАДАТА

ХАН И МОГЕРИНИ ДОАЃААТ ВО ПРЕСПА НА ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА, ПОТВРДИ ВЛАДАТА

Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија, и Федерика Могерини, висока претставничка за над ...
МОГЕРИНИ И ХАН ОЧЕКУВААТ МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ И ИМ ЧЕСТИТАА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА ДОГОВОРОТ

МОГЕРИНИ И ХАН ОЧЕКУВААТ МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ И ИМ ЧЕСТИТАА НА ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА ДОГОВОРОТ

Високата преставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го поздравија постогнувањ ...
КРУЖНА ФАНТАЗИЈА

КРУЖНА ФАНТАЗИЈА

1 „Денешниот договор отвора една нова врата за можности, отвора можности за нова соработка со Европа и во неа, меѓутоа сега доаѓа тешката работа. Ние ...
1 2 3 4 10 / 39 НАПИСИ