Таг: мастерклас

„КАЈМАК“ В КИНО ВО ХОЛАНДИЈА И ХРВАТСКА И НА ФЕСТИВАЛИ ВО СТОКХОЛМ, РИМ, ХАГ, ЛОНДОН, БУЕНОС АИРЕС

„КАЈМАК“ В КИНО ВО ХОЛАНДИЈА И ХРВАТСКА И НА ФЕСТИВАЛИ ВО СТОКХОЛМ, РИМ, ХАГ, ЛОНДОН, БУЕНОС АИРЕС

„Кајмак“ на Милчо Манчевски почна да игра на редовниот кино репертоар во Хрватска, а месецов следува кинопремиерата во Холандија, соопшти продукцијата ...
АГЕНТОТ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ НАПРАВИ ЅВЕЗДА, НО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАШТИТИ КАКО УМЕТНИК, ВЕЛИ ЛОРАН ГРЕГОАР, ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХИТ СЕРИЈАТА „ЈАВИ МУ СЕ НА МОЈОТ АГЕНТ“

АГЕНТОТ НЕ МОЖЕ ДА ТЕ НАПРАВИ ЅВЕЗДА, НО МОЖЕ ДА ТЕ ЗАШТИТИ КАКО УМЕТНИК, ВЕЛИ ЛОРАН ГРЕГОАР, ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХИТ СЕРИЈАТА „ЈАВИ МУ СЕ НА МОЈОТ АГЕНТ“

(Од Солун: Марина КОСТОВА) Агентот не може да те направи ѕвезда, но може да те заштити како уметник, рече прочуениот агент за таленти Лоран Грегоар ...
САКАМ ДА ЗНАМ СÈ ЗА МАКЕДОНИЈА И ДА ПРОБАМ КАЈМАК – РЕАКЦИИ ВО ТОКИО ЗА ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ

САКАМ ДА ЗНАМ СÈ ЗА МАКЕДОНИЈА И ДА ПРОБАМ КАЈМАК – РЕАКЦИИ ВО ТОКИО ЗА ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ

Македонскиот режисер Милчо Манчевски чиј седми филм „Кајмак“ имаше светска премиера во конкуренцијата на фестивалот во Токио, неделава одржа и мастерк ...
ФИЛМОТ Е МИКС ОД ВОЈСКА И ЦИРКУС, ВЕЛИ ЕНТОНИ ДОД МЕНТЛ, ЛАУРЕАТОТ НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА „МАНАКИ“

ФИЛМОТ Е МИКС ОД ВОЈСКА И ЦИРКУС, ВЕЛИ ЕНТОНИ ДОД МЕНТЛ, ЛАУРЕАТОТ НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА „МАНАКИ“

Оскаровецот Ентони Дод Ментл, британско-дански кинематографер и лауреат на Златна Камера 300 за животно дело на годинашниот фестивал на филмската каме ...
НИКОГАШ НЕ СЕ ОСЕТИВ ПОТЦЕНЕТО ОТИ ИМАВ СРЕЌА ДА РАБОТАМ СО ИНТЕЛИГЕНТНИ АВТОРИ, ВЕЛИ ДАРИА Д’АНТОНИО, КИНЕМАТОГРАФЕРКА НА „БОЖЈАТА РАКА“ НА СОРЕНТИНО

НИКОГАШ НЕ СЕ ОСЕТИВ ПОТЦЕНЕТО ОТИ ИМАВ СРЕЌА ДА РАБОТАМ СО ИНТЕЛИГЕНТНИ АВТОРИ, ВЕЛИ ДАРИА Д’АНТОНИО, КИНЕМАТОГРАФЕРКА НА „БОЖЈАТА РАКА“ НА СОРЕНТИНО

Дариа Д’Антонио, една од водечките италијански и европски кинематограферки, е специјална гостинка на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола со гала-проек ...
ОДБИВАВ ДА СЕ СОБЛЕКУВАМ ПРЕД КАМЕРИ И ДА ИМАМ ЉУБОВНИ АФЕРИ СО АКТЕРИТЕ, РЕЧЕ КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ ВО БИТОЛА

ОДБИВАВ ДА СЕ СОБЛЕКУВАМ ПРЕД КАМЕРИ И ДА ИМАМ ЉУБОВНИ АФЕРИ СО АКТЕРИТЕ, РЕЧЕ КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ ВО БИТОЛА

„Во мојата кариера одбивав да се соблекувам и пред камери да покажувам голотија, всушност, не сакав да го продавам своето тело“, рече италијанската фи ...
ОНА ШТО ПОРАНО ГО ВИКАВМЕ ГРЕШКА СЕГА СЕ ВИКА ИЗБОР, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ РЕЖИСЕР ПОЛ ШРЕДЕР

ОНА ШТО ПОРАНО ГО ВИКАВМЕ ГРЕШКА СЕГА СЕ ВИКА ИЗБОР, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ РЕЖИСЕР ПОЛ ШРЕДЕР

(Специјално од Ротердам: Марина КОСТОВА) Легендарниот филмски автор Пол Шредер, сценарист на класиците „Таксист“ и „Разјарениот бик“ и режисер на „ ...
НА ГЛУМЕЦ НЕ СМЕЕШ ДА МУ КАЖЕШ ДЕКА ЛОШО ОДИГРАЛ, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ РЕЖИСЕР ГОРАН МАРКОВИЌ

НА ГЛУМЕЦ НЕ СМЕЕШ ДА МУ КАЖЕШ ДЕКА ЛОШО ОДИГРАЛ, ВЕЛИ ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ РЕЖИСЕР ГОРАН МАРКОВИЌ

„Режисерот  никогаш не смее да му каже на глумецот како да игра. Режисерот мора од глумецот да ја добие неговата креација, не својата“, е еден од скап ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ СТАВЕН НА ПОСТЕРИ ВО ШАНГАЈ

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ СТАВЕН НА ПОСТЕРИ ВО ШАНГАЈ

Со постери низ Шангај, распродадени проекции и барање билет повеќе за мастеркласот минува гостувањето на режисерот Милчо Манчевски во Шангај, Кина, ко ...
НЕ МЕ БИВАШЕ ЗА ОВЧАР, ПА СТАНАВ СНИМАТЕЛ, ОТКРИ ОСКАРОВЕЦОТ ЏОН СИЛ ВО БИТОЛА

НЕ МЕ БИВАШЕ ЗА ОВЧАР, ПА СТАНАВ СНИМАТЕЛ, ОТКРИ ОСКАРОВЕЦОТ ЏОН СИЛ ВО БИТОЛА

Како што со камерата ги понесува гледачите во филмот, така со својата харизма ја понесе публиката во Битола славниот австралиски кинематографер, оскар ...
10 / 10 НАПИСИ