Таг: мнозинство

1 2 3 4 5 6 30 / 54 НАПИСИ
ТРУДО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО КАНАДА, НО ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО

ТРУДО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО КАНАДА, НО ГО ЗАГУБИ МНОЗИНСТВОТО

Либералната партија на Џастин Трудо ја задржи власта, но тесната победа на вчерашните избори во Канада значи дека ќе биде принуден да предводи малцинс ...
ВМРО-ДПМНЕ ОСТАНА СО САМО 38 ПРАТЕНИЦИ, А СДСМ И ДУИ ВО РЕЧИСИ СИТЕ КОМИСИИ ГО ГУБАТ МНОЗИНСТВОТО

ВМРО-ДПМНЕ ОСТАНА СО САМО 38 ПРАТЕНИЦИ, А СДСМ И ДУИ ВО РЕЧИСИ СИТЕ КОМИСИИ ГО ГУБАТ МНОЗИНСТВОТО

Оставката на пратеникот Весел Мемеди од НДП, кој коалицираше со Алијансата за Албанците на Зијадин Села и на местата во собраниските комисии беше пост ...
ВИСИ РАТИФИКАЦИЈАТА ЗА НАТО АКО СЈО НЕ ПРОДОЛЖИ СО РАБОТА

ВИСИ РАТИФИКАЦИЈАТА ЗА НАТО АКО СЈО НЕ ПРОДОЛЖИ СО РАБОТА

Законот за Јавно обвинителство со кој Специјалното обвинителство се спојува со редовното, носејќи ги со себе сите истраги што ги почна и судските случ ...
НЕМА ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО ЗА ОДЗЕМАЊЕ НА МАНДАТОТ НА ГРУЕВСКИ

НЕМА ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО ЗА ОДЗЕМАЊЕ НА МАНДАТОТ НА ГРУЕВСКИ

Осуммината пратеници кои формираа независна пратеничка група во ВМРО-ДПМНЕ, минатиот петок изјавија дека нема да гласаат за одземање на мандатот на ни ...
СЕДНИЦАТА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ПРОДОЛЖУВА ВО 21 ЧАСОТ, НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ СЕ ГЛАСА

СЕДНИЦАТА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ ПРОДОЛЖУВА ВО 21 ЧАСОТ, НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ЌЕ СЕ ГЛАСА

Собраниската седница за уставни измени треба да продолжи во 21 часот, велат собраниските служби. Не се знае дали ќе се гласа или пак ќе продолжи диску ...
ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ ИЛИ ИЗБОРИ, ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДО ПЕТОК

ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ ИЛИ ИЗБОРИ, ЌЕ СЕ ЗНАЕ ДО ПЕТОК

Ако власта не успее да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за гласање на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, до петок ќе се ...
НА ИЗБОРИТЕ ЌЕ ОБЕЗБЕДИМЕ ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО, АМА АЈ ДА СЕ ДОГОВОРИМЕ СО ПРАТЕНИЦИТЕ ВО БЛАГОПРИЈАТНА АТМОСФЕРА, ВЕЛИ ЗАЕВ

НА ИЗБОРИТЕ ЌЕ ОБЕЗБЕДИМЕ ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО, АМА АЈ ДА СЕ ДОГОВОРИМЕ СО ПРАТЕНИЦИТЕ ВО БЛАГОПРИЈАТНА АТМОСФЕРА, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев рече дека вистинската опција за уставните измени е Собранието, а не нови избори, иако, како што кажа, јасно е дека на предвремени ...
ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГОТ СО 4 УСТАВНИ ИЗМЕНИ И ГО ИСПРАТИ ВО СОБРАНИЕТО

ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГОТ СО 4 УСТАВНИ ИЗМЕНИ И ГО ИСПРАТИ ВО СОБРАНИЕТО

Владата го усвои Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за изменување и дополнување на Уставот предвидено с ...
ГРУБИ ЈА ЗАТВОРИ КОМИСИСКАТА ДЕБАТА ЗА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК БЕЗ ПРИФАТЕН АМАНДМАН ОД ВМРО-ДПМНЕ, ИЗМЕНИТЕ В ПОНЕДЕЛНИК НА СЕДНИЦА

ГРУБИ ЈА ЗАТВОРИ КОМИСИСКАТА ДЕБАТА ЗА ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК БЕЗ ПРИФАТЕН АМАНДМАН ОД ВМРО-ДПМНЕ, ИЗМЕНИТЕ В ПОНЕДЕЛНИК НА СЕДНИЦА

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби без да прифати ниту еден од 401 амандман од опозицијата на измените на Изборнио ...
ВРЕМЕ Е ОПОЗИЦИЈАТА ДА РЕШИ ДАЛИ Е ЗА ЕУ И НАТО, ВЕЛИ ВЛАДАТА

ВРЕМЕ Е ОПОЗИЦИЈАТА ДА РЕШИ ДАЛИ Е ЗА ЕУ И НАТО, ВЕЛИ ВЛАДАТА

До Собранието се доставени измените на Изборниот законик на кои е ставено европско знаме со кои изборот на Државната изборна комисија (ДИК) би се прав ...
1 2 3 4 5 6 30 / 54 НАПИСИ