Таг: палми

1 2 10 / 14 НАПИСИ
ОБВРЗНИЦАТА ШТО ЈА ЗЕМАМЕ Е ЗА ДА ГО ПЛАТИМЕ ДОЛГОТ ЗА СТИРОПОРОТ, ПАЛМИТЕ И СПОМЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ, КАЖА НОЌЕСКА КОВАЧЕВСКИ ВО СОБРАНИЕТО

ОБВРЗНИЦАТА ШТО ЈА ЗЕМАМЕ Е ЗА ДА ГО ПЛАТИМЕ ДОЛГОТ ЗА СТИРОПОРОТ, ПАЛМИТЕ И СПОМЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ, КАЖА НОЌЕСКА КОВАЧЕВСКИ ВО СОБРАНИЕТО

Во реплика на пратеникот Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ, ноќеска околу полноќ на маратонската седница за разрешување на министерот за дијаспора Џемаил Ч ...
СО ЌЕСИ И ЈУТА СЕ ЗАШТИТУВААТ ЕДИНСТВЕНИТЕ ПАЛМИ ВО СКОПЈЕ КОИ НЕ СЕ ИСУШИЈА

СО ЌЕСИ И ЈУТА СЕ ЗАШТИТУВААТ ЕДИНСТВЕНИТЕ ПАЛМИ ВО СКОПЈЕ КОИ НЕ СЕ ИСУШИЈА

Деновиве, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ со ќеси ги заштитуваа крошните на палмите на кејот на Вардар во Скопје. Потоа, како што објаснуваат од прет ...
ПАВЛЕ И ТАМАРА

ПАВЛЕ И ТАМАРА

1 Ај, Павле си даде оставка. А другите? Тоа е одговорот за сите избрани и именувани функционери кои и понатаму ќе ја тегнат мастиката околу случајот П ...
УНЕСКО БАРА УРИВАЊЕ НА ДИВОГРАДБИТЕ, ОПШТИНА ОХРИД ПОЧНА ДА ГИ ОСТРАНУВА ПАЛМИТЕ

УНЕСКО БАРА УРИВАЊЕ НА ДИВОГРАДБИТЕ, ОПШТИНА ОХРИД ПОЧНА ДА ГИ ОСТРАНУВА ПАЛМИТЕ

Денеска охридските комуналци ќе почнат со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од ...
СНЕГОТ И МРАЗОТ ГИ СОТРЕА ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ПАЛМИ НА КЕЈОТ ВО ОХРИД

СНЕГОТ И МРАЗОТ ГИ СОТРЕА ПОСЛЕДНИТЕ ДВЕ ПАЛМИ НА КЕЈОТ ВО ОХРИД

Ниските температури и денешниот снег, кој создаде бела покривка од десетина сантиметри, ги исушија и последните две палми на градскиот кеј во Охрид. О ...
ЈАСЕНИ НА МЕСТОТО НА ПАЛМИТЕ НА КЕЈ, ГРАД СКОПЈЕ ГОДИНАВА ЌЕ ЗАСАДИ 10.000 ДРВЈА

ЈАСЕНИ НА МЕСТОТО НА ПАЛМИТЕ НА КЕЈ, ГРАД СКОПЈЕ ГОДИНАВА ЌЕ ЗАСАДИ 10.000 ДРВЈА

На местото на палмите кои се исушија на кејот на реката Вардар, до Музејот на ВМРО, Град Скопје денеска засади јасени. Во рамките на акцијата на Градо ...
15 МИЛИОНИ ЕВРА ФРЛЕНИ ЗА ДЕН НА ДРВОТО И ПАЛМИТЕ, НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ НЕКОЈ ЌЕ ОДГОВАРА

15 МИЛИОНИ ЕВРА ФРЛЕНИ ЗА ДЕН НА ДРВОТО И ПАЛМИТЕ, НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ НЕКОЈ ЌЕ ОДГОВАРА

За проектот Ден на дрвото се потрошени 15 милиони евра, а ефикасноста е околу 20 отсто, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од извори од „Македонски шуми“. За пал ...
ОХРИДСКИ СОЦИЈАЛЦИ ГИ БАРААТ ОТКОРНАТИТЕ ПАЛМИ ЗА ОГРЕВ

ОХРИДСКИ СОЦИЈАЛЦИ ГИ БАРААТ ОТКОРНАТИТЕ ПАЛМИ ЗА ОГРЕВ

Група охридски социјалци кои зимава останаа без дрва, побарале исушените палми што беа откорнати од охридското крајбрежје да им се дадат за огрев. Над ...
ВЕЛЕС ЌЕ ГИ СПАСУВА ЧЕТИРИТЕ ПРЕЖИВЕАНИ ПАЛМИ

ВЕЛЕС ЌЕ ГИ СПАСУВА ЧЕТИРИТЕ ПРЕЖИВЕАНИ ПАЛМИ

Од 47-те палми засадени во Велес, само четири опстанаа. И тие деновиве се заштитени од страна на ЈКП Дервен. Преостанатите преживеани, сега се обложен ...
ПАЛМИТЕ ВО ОХРИД ЌЕ СЕ КОРНАТ, ЌЕ СЕ САДАТ ЈАПОНСКИ ЦРЕШИ ИЛИ ВРБИ

ПАЛМИТЕ ВО ОХРИД ЌЕ СЕ КОРНАТ, ЌЕ СЕ САДАТ ЈАПОНСКИ ЦРЕШИ ИЛИ ВРБИ

Палмите на охридскиот кеј, од кои што дел се веќе исушени, ќе се корнат, а на нивно место ќе бидат засадени јапонски цреши или врби, велат во „Охридск ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ