ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ УКРАСАТ ТРИ УЛИЦИ ЗА НОВА ГОДИНА, ПОЧНА ПОСТАВУВАЊЕТО НА ЕЛКАТА НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА

  ВО СКОПЈЕ ЌЕ СЕ УКРАСАТ ТРИ УЛИЦИ ЗА НОВА ГОДИНА, ПОЧНА ПОСТАВУВАЊЕТО НА ЕЛКАТА НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈАОсвен Плоштадот ќе светнат и улиците Димитрие Чуповски и Стив Наумов, како и булеварот Илинден.(Фото: К.Попов)

  Екипи од фирмата „Линк медиа плус“ почнаа да ја поставуваат новогодишната елка на Плоштадот Македонија.  Елката е првиот украс кој ги симболизира претстојните новогодишни и божиќни празници.

  Од Град Скопје ни изјавија дека освен елката, на Плоштадот ќе бидат поставени и други новогодишни украси, а ќе светнат и улиците Димитрие Чуповски и Стив Наумов, како и булеварот Илинден.

  Град Скопје на Плоштадот ќе организира и новогодишен базар „Винтерленд“, за што беше распишан оглас  и од буџетот се предвидени 32.000 евра.

  Градоначалничката Данела Арсовска по доаѓањето на функцијата го раскина договорот од 240.000 евра со фирмата „Линк медиа плус“ и најави дека градот ќе биде украсен бесплатно, со донации на општествено-одговорни фирми.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира