137 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.414 ТЕСТОВИ, ДОСЕГА ПОЧИНАЛЕ 564, А ОЗДРАВЕЛЕ 10.110 БОЛНИ

  137 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.414 ТЕСТОВИ, ДОСЕГА ПОЧИНАЛЕ 564, А ОЗДРАВЕЛЕ 10.110 БОЛНИНајмногу активни случаи на ковид дијагностицирани во моментов има во Скопје, Куманово, Гостивар и Штип. (Фото: К. Попов)

  Од 1.414 тестирања во изминативе 24 часа регистрирани се 137 нови случаи на ковид-19, а починат е 63-годишен пациент од Дебар. Покрај Скопје со 53 случаи, двоцифрен број на позитивни лица има во Куманово 19 и во Гостивар 10, потоа следат Штип-8, Битола-7, Велес-6, Свети Николе-6, Делчево-5, Тетово-4, Струга-2, Гевгелија-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-3, Берово-2, Кичево-3, Неготино-2.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 58 оздравени пациенти од: Скопје-22, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-11, Битола-2, Охрид-9, Гостивар-5, Демир Хисар-3, Виница-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 70 пациенти. На кислородна поддршка се 31 пациент, нема на механичка вентилација. Во болницата во Козле се хоспитализирани 14 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 2 деца позитивни, една мајка и три деца суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3 нови, вкупно хоспитализирани се 68 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 13, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 114, позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 13.595, од кои оздравени се 10.110, починати 564, а во моментов активни 2.921.

  Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 5.669, активни 861
  • Куманово 1.374, активни 336
  • Дебар 237, активни 73
  • Штип 1.108, активни 258
  • Прилеп 391, активни 56
  • Тетово 1.184, активни 169
  • Струга 546, активни 141
  • Велес 259, активни 35
  • Битола 195, активни 54
  • Охрид 323, активни 57
  • Кавадарци 168, активни 99
  • Гостивар 732, активни 315
  • Гевгелија 41, активни 23 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
  • Струмица 57, активни 22
  • Крива Паланка 37, активни 12
  • Радовиш 39, активни 10
  • Крушево 16, активни 0
  • Кочани 132, активни 30
  • Пробиштип 75, активни 20
  • Демир Хисар 60, активни 27
  • Македонски Брод 68, активни 38
  • Пехчево 9, активни 3
  • Берово 36, активни 27
  • Валандово 7, активни 0
  • Виница 63, активни 41
  • Делчево 32, активни 27 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 16, активни 2
  • Свети Николе 275, активни 66
  • Кичево 260, активни 106
  • Ресен 146, активни 1
  • Неготино 40, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1414 теста се преку: ИЈЗ-686, ЦЈЗ Скопје-3, Авицена-289, Биотек-115, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -148, лабораторија Лаор –76 , Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-79, Инфективна клиника-5, ГАК-13, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска по завршување на епидемиолошките анкети:

  • Чаир – 114
  • Гази Баба – 107
  • Аеродром – 103
  • Карпош – 92
  • Центар – 84
  • Кисела Вода – 89
  • Ѓорче Петров – 68
  • Бутел – 60
  • Шуто Оризари – 40
  • Студеничани – 20
  • Сарај – 21
  • Арачиново – 17
  • Илинден – 13
  • Сопиште – 8
  • Чучер Сандево – 7
  • Петровец – 8
  • Зелениково – 4
  • Странец – 4
  • Нераспределен – 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира