39 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД КОИ 16 СЕ ОД СКОПЈЕ, УШТЕ 1.288 ПОЗИТИВНИ ОД 3.349 ТЕСТИРАЊА

  39 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД КОИ 16 СЕ ОД СКОПЈЕ, УШТЕ 1.288 ПОЗИТИВНИ ОД 3.349 ТЕСТИРАЊАПочинатите пациенти се на возраст од 40 до 86 години. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Триесет и девет лица починаа од компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа, а регистрирани се 1.288 нови случаи од 3.349 тестирања. Од починати 39 лица, шеснаесет пациенти се од Скопје (79, 80, 54, 70, 68, 54, 68, 82, 84,68, 76, 75, 71, 60, 73, 56), двајца од Куманово (70 и 62), еден пациент од Дебар (87), еден од Штип (71), тројца од Прилеп (86, 76, 68), четири пациенти од Тетово (53, 72,67, 66), двајца од Струга (68, 69), двајца од Велес (67, 78), двајца од Охрид (68, 73), еден пациент од Струмица (72), еден од Демир Хисар (65), еден од Берово (79), двајца од Кичево (60, 41) и еден пациент од Неготино (40).

  Новите случаи според градови се : Скопје-570, Куманово-57, Дебар-8, Штип-44, Прилеп-78, Тетово-56, Струга-28, Велес-32, Битола-53, Охрид-30, Кавадарци-30, Гостивар-85, Гевгелија-21, Струмица-34, Крива Паланка-5, Радовиш-13, Крушево-1, Кочани-28, Пробиштип-10, Демир Хисар-7, Македонски Брод -3, Берово-3, Валандово-2, Виница-11, Делчево-9, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-22.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1078 оздравени пациенти од: Скопје-407, Куманово-33, Штип-32, Прилеп-36, Тетово-36, Струга-63, Велес-30, Битола-144, Охрид-52, Кавадарци-27, Гостивар-19, Гевгелија-10, Струмица-19, Крива Паланка-7, Радовиш-5, Крушево-4, Кочани-11, Пробиштип-5, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Берово-3, Валандово-2, Виница-6, Делчево-7, Кратово-3, Свети Николе-12,Кичево-72, Ресен-14, Неготино-14.

  Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.297 и има колку 150 празни болнички кревети во ковид центрите.

  Вкупнo ковид дијагностицирани во земјаva од почетокот на епидемијата се 57.451, оздравени се 34.970, починати 1.600, а активни се 20.881.

  Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 25.228, активни 10.130
  • Куманово 3.541, активни 939
  • Дебар 438, активни 87
  • Штип 2.510, активни 526
  • Прилеп 2.766, активни 1021
  • Тетово 3.638, активни 965
  • Струга 1.334, активни 406
  • Велес 1.812, активни 711
  • Битола 1.813, активни 808
  • Охрид 1.460, активни 597
  • Кавадарци 1.109, активни 432
  • Гостивар 2.296, активни 862
  • Гевгелија 693, активни 229 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 126 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1.598, активни 580
  • Крива Паланка 402, активни 120
  • Радовиш 407, активни 125
  • Крушево 116, активни 70
  • Кочани 1.187, активни 307
  • Пробиштип 336, активни 74
  • Демир Хисар 185, активни 83
  • Македонски Брод 151, активни 34
  • Пехчево 95, активни 25
  • Берово 339, активни 92
  • Валандово 196, активни 71
  • Виница 359, активни 174
  • Делчево 415, активни 184 (114 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 148, активни 63
  • Свети Николе 770, активни 212
  • Кичево 1.178, активни 492
  • Ресен 424, активни 173
  • Неготино 507, активни 289 (56 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 3.349 теста се преку: ИЈЗ-1068, ЦЈЗ Скопје-60, Авицена-345, Биотек-272, МАНУ -263, Жан Митрев (Филип Втори)-211, Систина со PCR метода -259, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-72, Инфективна клиника-2, ГАК-7, Синлаб-87, Ремедика-32, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -594, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 320.011 тестирања на Ковид -19.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
  • Чаир – 639
  • Гази Баба – 1.490
  • Аеродром -1.474
  • Карпош – 1.186
  • Центар – 1.173
  • Кисела Вода – 1.245
  • Ѓорче Петров – 874
  • Бутел – 584
  • Шуто Оризари – 206
  • Студеничани – 52
  • Сарај – 160
  • Арачиново -31
  • Илинден – 251
  • Сопиште – 66
  • Чучер Сандево – 99
  • Петровец –128
  • Зелениково -83
  • Странец – 175
  • Нераспределен- 214

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира