УШТЕ ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ, 80 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 680 ТЕСТОВИ, 432 ПАЦИЕНТИ СЕ ЛЕКУВААТ ВО БОЛНИЦА

  УШТЕ ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ, 80 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 680 ТЕСТОВИ, 432 ПАЦИЕНТИ СЕ ЛЕКУВААТ ВО БОЛНИЦАВозило на Брза помош носи пациент на Инфективната клиника во Скопје каде што речиси нема слободни места за нови болни од ковид-19.(Фото: Ѓ. Личовски)

  Во изминатото деноноќие регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 од направени 680 тестирања, а три лица починаа. Повеќе од половина од новите случаи се од Скопје и тоа 54, во Гостивар 7, Велес 4, во Тетово и Кочани по 3, Кавадартци, Виница и Свети Николе по 2 и по еден случај е регистриран во Куманово, Крива Паланка и Делчево.

  Во болнички услови е починат 48-годишен пациент од Скопје, 68-годишен од Струмица и 78-годишен од  Струга.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 54 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ нема нови приеми, а вкупно хоспитализирани се 44 пациент. На респиратор се 2 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 32, а во болницата во Штип се 49 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 194, позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од: Скопје-44, Куманово-5, Прилеп-7, Тетово-3, Битола-2, Кавадарци-1, Гостивар-3, Гевгелија-3, Струмица-6, Крива Паланка-1, Кочани-7, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Валандово-2, Виница-3, Свети Николе-3, Кичево-2, Неготино-1.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21.193, бројката на оздравени пациенти е 16.397, на починати е 800, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.996. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 8626, активни 1802

  • Куманово 1886, активни 172

  • Дебар 294, активни 36

  • Штип 1368, активни 123

  • Прилеп 814, активни 163

  • Тетово 1607, активни 222

  • Струга 720, активни 61

  • Велес 385, активни 63

  • Битола 389, активни 102

  • Охрид 463, активни 47

  • Кавадарци 281, активни 60

  • Гостивар 991, активни 84

  • Гевгелија 202, активни 92 (12 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 29 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 437, активни 260

  • Крива Паланка 155, активни 49

  • Радовиш 141, активни 58

  • Крушево 20, активни 0

  • Кочани 506, активни 213

  • Пробиштип 129, активни 20

  • Демир Хисар 62, активни 1

  • Македонски Брод 95, активни 2

  • Пехчево 48, активни 5

  • Берово 153, активни 54

  • Валандово 65, активни 41

  • Виница 138, активни 45

  • Делчево 193, активни 101 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 27, активни 3

  • Свети Николе 403, активни 58

  • Кичево 357, активни 32

  • Ресен 170, активни 9

  • Неготино 68, активни 18 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 680 теста се преку: ИЈЗ-153, ЦЈЗ Скопје-9, Авицена-0, Биотек-159, МАНУ -0 Жан Митрев (Филип Втори) -166 , Систина со PCR метода -160, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-1, ГАК-13, Синлаб-19, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 209.349 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

  • Чаир – 89

  • Гази Баба – 171

  • Аеродром – 338

  • Карпош – 317

  • Центар – 328

  • Кисела Вода – 209

  • Ѓорче Петров – 154

  • Бутел – 70

  • Шуто Оризари – 13

  • Студеничани – 3

  • Сарај – 16

  • Арачиново – 4

  • Илинден – 31

  • Сопиште – 12

  • Чучер Сандево – 4

  • Петровец – 6

  • Зелениково – 3

  • Странец – 14

  • Нераспределен-20

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира