КРИВИЧНИОТ СОВЕТ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА СЈО ЗА НЕОДЗЕМАЊЕ НА ПАСОШОТ НА МИЈАЛКОВ

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(МЕТА)

  КРИВИЧНИОТ СОВЕТ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА СЈО ЗА НЕОДЗЕМАЊЕ НА ПАСОШОТ НА МИЈАЛКОВ

  Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1 денеска ја одбил жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја потврдил одлуката на судијката Елена Јосифовиќ да не им бидат одземени пасошите на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, и на поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Стајковиќ, тројцата осомничени во случајот „Трезор“.

  Јосифовиќ по распитот на Мијалков, Јакимовски и на Стајковиќ донесе решение со кое го одби како неосновано барањето на СЈО на тројцата да им бидат одредени мерки на претпазливост, односно да им бидат одземени пасошите.

  „Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по жалбата на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) против решението на судија на претходна постапка од 4 ноември 2016 година, за определување мерки за претпазливост против три лица опфатени во предметот на СЈО во јавноста познат како „Трезор“, на одржана седница денеска донесе решение со кое решението на судијата на претходната постапка се потврдува и жалбата на СЈО за определување мерки на претпазливост за сите три лица се одбива како неоснована“, стои во соопштението од Кривичниот суд.

  Истражната постапка за „Трезор“ беше отворена кон крајот на септември, но тројцата осомничени дури на 3 ноември беа сослушани од судија на претходна постапка бидејќи СЈО бараше изземање на судијката Елена Јосифовиќ, надлежна за овој предмет, поради сомнежи дека нема да постапува непристрасно зашто нејзиниот девер (братот на нејзиниот сопруг) имал деловни врски со фирмата „Финзи“, која е опфатена во случајот „Трезор“. Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, го одби барањето на СЈО за изземање, а неговата одлука ја потврди и Апелацискиот суд.

  Според СЈО, осомничените во „Трезор“ преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал сега починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира