УШТЕ 1.031 ПОЗИТИВЕН НА КОВИД-19 ОД 4.373 ТЕСТОВИ, 20 ПОЧИНАТИ НА ВОЗРАСТ ОД 50 ДО 93 ГОДИНИ

  УШТЕ 1.031 ПОЗИТИВЕН НА КОВИД-19 ОД 4.373 ТЕСТОВИ, 20 ПОЧИНАТИ НА ВОЗРАСТ ОД 50 ДО 93 ГОДИНИВо моментов активни се 11.641 случај на ковид-19. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Нови 1.031 случај на ковид-19 е регистриран изминативе 24 часа од направени 4.373 тестирања, а починаа 20 лица. Починатите се на возраст од 50 до 93 години и тоа: 9 пациенти од Скопје, 3 лица од Прилеп, од Велес и Битола по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Гостивар, Кавадарци и Кочани. Сите пациенти се починати во болнички услови.

  Според градови новите случаи се во : Скопје – 492, Прилеп – 64, Кавадарци – 53, Велес – 47, Тетово и Гостивар – по 45, Охрид – 31, Битола – 30, Куманово и Неготино – по 29, Гевгелија – 25, Струмица – 20, Штип – 16, Струга – 13, Берово – 12, Ресен, Радовиш и Крушево – по 9, Кочани – 8, Свети Николе, Пробиштип и Валандово – по 7, Крива Паланка – 6, Демир Хисар – 4, Кратово – 3, Кичево, Богданци и Демир Капија по 2, Дебар, Виница, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

  Регистрирани се 241 оздравен пациент од: Скопје – 152, Гевгелија – 20, Велес – 15, Куманово – 14, Гостивар – 13, Битола – 9, Штип – 6, Ресен – 4, Валандово – 3, Струмица – 2, Кичево, Радовиш и Свети Николе – по 1.

  Направените 4.373 тестови се преку: ИЈЗ-777, ЦЈЗ Скопје-109, Авицена-403, Биотек-364, Жан Митрев (Филип Втори)-193, Систина-337, лабораторија Лаор–437, Судска медицина-46, ЦЈЗ Битола-91, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Синлаб-158, Ремедика-39, лабораторија болница Козле-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.399, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 563.394 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.107, бројката на оздравени пациенти е 97.166, на починати е 3.300, а бројот на активни случаи изнесува 11.641.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 49491, активни 5588
  Прилеп 6059, активни 854
  Куманово 5975, активни 432
  Тетово 5768, активни 367
  Гостивар 4051, активни 283
  Кавадарци 3829, активни 649
  Штип 3804, активни 173
  Велес 3738, активни 324
  Битола 3694, активни 292
  Охрид 3554, активни 496
  Струмица 2905, активни 213
  Струга 2513, активни 184
  Кочани 1950, активни 144
  Кичево 1824, активни 52
  Неготино 1582, активни 421
  Гевгелија 1479, активни 307
  Свети Николе 1143, активни 39
  Крива Паланка 961, активни 146
  Ресен 875, активни 81
  Дебар 804, активни 17
  Радовиш 779, активни 38
  Делчево 763, активни 48
  Берово 705, активни 62
  Пробиштип 585, активни 42
  Виница 538, активни 24
  Валандово 406, активни 36
  Крушево 372, активни 113
  Богданци 332, активни 72
  Демир Хисар 300, активни 42
  Кратово 300, активни 28
  Демир Капија 279, активни 48
  Македонски Брод 260, активни 9
  Пехчево 194, активни 9
  Македонска Каменица 194, активни 2
  Дојран 101, активни 6

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира