ВКУПНО 20 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ОД КОИ 8 ОД СЕПТЕМВРИ, УШТЕ 412 ПОЗИТИВНИ ОД 3.567 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 20 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ОД КОИ 8 ОД СЕПТЕМВРИ, УШТЕ 412 ПОЗИТИВНИ ОД 3.567 ТЕСТОВИВо моментов активни се 6.583 болни. (Фото: К.Попов)

  Изминативе 24 часа починаа 12 лица, а регистрирани се плус 8 болни кои починале од 1 септември до 8 октомври. Починатите 12 лица се 6 од Скопје (73г, 72г, 67г, 61г, 49, 46г), 2 Кочани (66г, 63г) и по едно починато лице од Прилеп (80г), Охрид (77г), Куманово (77г) и Велес (48г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавените  8 починати лица со датум на смрт од 01.09.2021 до 08.10.2021 година, 4 се од Скопје и по едно починато лице од Тетово, Прилеп, Куманово и Кочани на возраст од 36 до 93 години. Од пријавените лица 6 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

  Изминатото деноноќие направени се 3.567 тестирања, а регистрирани се 412 нови случаи на кови-19 и тоа : Скопје – 207, Куманово – 34, Велес -26, Битола – 18, Кочани – 16, Кичево – 15, Прилеп -14, Тетово, Гостивар и Кавадарци – по 10, Радовиш – 6, Штип и Свети Николе – по 5, Струмица, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Струга, Гевгелија, Неготино и Виница – по 3, Валандово – 2, Охрид, Ресен, Пробиштип, Богданци, Крушево и Македонски Брод – по 1.

  Регистрирани сe 459 оздравени пациенти од: Скопје – 266, Куманово – 36, Велес – 25, Прилеп и Охрид – по 18, Битола – 14, Штип – 11, Кавадарци и Радовиш – по 10, Кочани – 9, Крива Паланка – 6, Тетово, Свети Николе и Виница – по 5, Гевгелија – 4, Пробиштип и Кратово – по 3, Гостивар, Кичево и Струга – по 2, Неготино, Ресен, Берово, Богданци и Демир Капија – по 1.

  Направените 3.567 тестови преку: ИЈЗ-337, ЦЈЗ Скопје-57, ЦЈЗ Битола-66, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–70, ЦЈЗ Куманово-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-101, Авицена-183, Биотек-181, Систина-90, лабораторија Лаор-201, Синлаб-35, Ремедика-32, Плодност–23, Генеа-5, Никоб лаб-354, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-51, Ројал Медика –23, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.581.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.330.304 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.542, бројката на оздравени пациенти е 182.078, на починати е 6.875, а бројот на активни случаи изнесува 6.589.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 85342, Активни 3323
  Куманово 11748, Активни 544
  Тетово 10890, Активни 183
  Прилеп 9170, Активни 183
  Гостивар 7981, Активни 65
  Битола 7210, Активни 197
  Велес 6441, Активни 290
  Кавадарци 6043, Активни 153
  Охрид 6038, Активни 206
  Штип 5873, Активни 195
  Струмица 5817, Активни 200
  Кичево 4023, Активни 131
  Струга 3812, Активни 63
  Кочани 3359, Активни 125
  Гевгелија 2460, Активни 61
  Неготино 2331, Активни 23
  Свети Николе 1942, Активни 90
  Радовиш 1553, Активни 57
  Ресен 1546, Активни 44
  Крива Паланка 1508, Активни 120
  Дебар 1451, Активни 22
  Берово 1214, Активни 12
  Делчево 1127, Активни 41
  Виница 1059, Активни 43
  Пробиштип 943, Активни 37
  Валандово 832, Активни 18
  Кратово 610, Активни 56
  Богданци 562, Активни 18
  Крушево 535, Активни 12
  Македонски Брод 476, Активни 12
  Демир Хисар 458, Активни 30
  Демир Капија 410, Активни 1
  Македонска Каменица 323, Активни 31
  Пехчево 315, Активни 2
  Дојран 140, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира