Таг: зеленило

1 7 8 9 10 90 / 92 НАПИСИ
АКО ТРЕБА ЌЕ ПРАВИМЕ РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ ЗА КВАЛИТЕТНИ ЕКОЛОШКИ МЕРКИ, ВЕЛИ ЗАЕВ

АКО ТРЕБА ЌЕ ПРАВИМЕ РЕБАЛАНС НА БУЏЕТОТ ЗА КВАЛИТЕТНИ ЕКОЛОШКИ МЕРКИ, ВЕЛИ ЗАЕВ

Владата е подготвена да направи реалокација на средства или ребаланс на буџетот за заштита на животната средина, е еден од заклучоците од синоќешната ...
БОГОЕВ ЌЕ ФОРМИРА ТИМ ОД ПРАВНИЦИ И ГРАДЕЖНИ ИНЖЕНЕРИ ЗА СПОРНИТЕ ГРАДБИ ВО КАРПОШ

БОГОЕВ ЌЕ ФОРМИРА ТИМ ОД ПРАВНИЦИ И ГРАДЕЖНИ ИНЖЕНЕРИ ЗА СПОРНИТЕ ГРАДБИ ВО КАРПОШ

Стручен тим од правници и градежни инженери ќе ги испитуваат сите спорни градби во општина Карпош, најави градоначалникот Стефан Богоев. Тимот ќе тре ...
ИМА ПОВЕЌЕ ОД ДОВОЛНО ЗЕЛЕНИЛО ВО КАРПОШ, ОДГОВОРИ СТЕВЧО НА ОБВИНУВАЊАТА ДЕКА ЈА БЕТОНИЗИРА ОПШТИНАТА

ИМА ПОВЕЌЕ ОД ДОВОЛНО ЗЕЛЕНИЛО ВО КАРПОШ, ОДГОВОРИ СТЕВЧО НА ОБВИНУВАЊАТА ДЕКА ЈА БЕТОНИЗИРА ОПШТИНАТА

Нови згради на девет ката ќе никнат на просторот каде сега се наоѓа ресторанот „Имес“, на кејот на реката Вардар, во населбата Карпош. Просторот околу ...
ТАФТАЛИЏЕ ВЕЧЕРВА НА ПРОТЕСТЕН МАРШ ПРОТИВ УРБАНАТА МАФИЈА, НЕ САКААТ ПОПЛАВИ И ОДРОНИ НА ЗЕМЈИШТЕ

ТАФТАЛИЏЕ ВЕЧЕРВА НА ПРОТЕСТЕН МАРШ ПРОТИВ УРБАНАТА МАФИЈА, НЕ САКААТ ПОПЛАВИ И ОДРОНИ НА ЗЕМЈИШТЕ

По минатонеделниот собир, жителите на скопско Тафталиџе за вечерва најавуваат протестен марш против урбаната мафија. Граѓанското здружение „Зелено Таф ...
КОЦЕ ТВРДИ ДЕКА НЕМА ДА УНИШТУВА ЗЕЛЕНИЛО ВО ГРАДСКИ ПАРК, НЕ ЈА КОМЕНТИРА СЕЧАТА НА ДРВЈА ВО ЛУНА ПАРК

КОЦЕ ТВРДИ ДЕКА НЕМА ДА УНИШТУВА ЗЕЛЕНИЛО ВО ГРАДСКИ ПАРК, НЕ ЈА КОМЕНТИРА СЕЧАТА НА ДРВЈА ВО ЛУНА ПАРК

И неизграден новиот Луна парк стана атракција. Посетителите на Градски парк вчера и денес кружеа околу затврените врати на Луна паркот со цел да ѕирна ...
ЗА БАРОК ВО НОВИОТ ЛУНА ПАРК ЌЕ СЕ ИСЕЧАТ ПОЛА ОД ДРВЈАТА ВО ГРАДСКИ ПАРК

ЗА БАРОК ВО НОВИОТ ЛУНА ПАРК ЌЕ СЕ ИСЕЧАТ ПОЛА ОД ДРВЈАТА ВО ГРАДСКИ ПАРК

Новиот Луна парк ќе уништи дел од зеленилото во вториот дел од Градски парк, сегашните улички кои водат до него ќе ги претвори во сообраќајници и на г ...
ТЕТОВО ДОБИ НОВ ПАРК ПО ДЕЦЕНИСКО ЧЕКАЊЕ

ТЕТОВО ДОБИ НОВ ПАРК ПО ДЕЦЕНИСКО ЧЕКАЊЕ

По неколку децении, Тетово конечно доби нов парк. На просторот наспроти Спортскиот центар и автобуската станица, кој тетовци го викаа Женски парк, урб ...
КОНЕСКИ НЕНАДЕЈНО ГО СТАВИ НА ГЛАСАЊЕ ПЛАНОТ СО КОЈ ЌЕ СЕ СЕЧАТ 50-ГОДИШНИ ДРВЈА И ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВИСОКОКАТНИЦИ ВО АЕРОДРОМ

КОНЕСКИ НЕНАДЕЈНО ГО СТАВИ НА ГЛАСАЊЕ ПЛАНОТ СО КОЈ ЌЕ СЕ СЕЧАТ 50-ГОДИШНИ ДРВЈА И ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВИСОКОКАТНИЦИ ВО АЕРОДРОМ

Советот на Општина Аеродром попладнево ненадејно расправа за донесувањето на спорниот Детален урбанистички план за градска четврт И 10 (ДУП И 10) со к ...
ЗЕЛЕНИОТ КАТАСТАР КОЦЕ НЕ ГО НАПРАВИ НИ ДО КРАЈ НА 2016

ЗЕЛЕНИОТ КАТАСТАР КОЦЕ НЕ ГО НАПРАВИ НИ ДО КРАЈ НА 2016

Две години градските власти вложуваат пари во изработка на Зелeн катастар за Град Скопје, но никако да го направат. Градоначалникот на Скопје Коце Тра ...
ВОЛОНТЕРИ ПРАВАТ ПОПИС НА ДРВОРЕДИТЕ ВО ДЕБАР МААЛО

ВОЛОНТЕРИ ПРАВАТ ПОПИС НА ДРВОРЕДИТЕ ВО ДЕБАР МААЛО

Граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“ ги попишува дрворедите во Дебар Маало во строгиот центар на Скопје. Активисти од иницијативата, на ...
1 7 8 9 10 90 / 92 НАПИСИ