ЛЕКАРСКАТА КОМОРА НЕ Е НАДЛЕЖНА ЗА АНТИВАКСЕРСКИТЕ ПРОПАГАНДИ НА ДОКТОРИТЕ НА ФЕЈСБУК, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА Д-Р ГРИВЧЕВА-СТАРДЕЛОВА

  ЛЕКАРСКАТА КОМОРА НЕ Е НАДЛЕЖНА ЗА АНТИВАКСЕРСКИТЕ ПРОПАГАНДИ НА ДОКТОРИТЕ НА ФЕЈСБУК, ВЕЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА Д-Р ГРИВЧЕВА-СТАРДЕЛОВАИако на социјалните мрежи ја шират дури и професори на Медицинскиот факултет, во Лекарската комора досега немало пријава за медицинско лице кое шири антиваксерска пропаганда. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Во Лекарската комора досега немало пријава за медицинско лице кое шири антиваксерска пропаганда, вели претседателката д-р Калина Гривчева-Старделова. Министерството за здравство и министерот за здравство Венко Филипче секојдневно апелираат на што поголем интерес за вакцинација против ковид-19, како единствен начин да се постигне колективен имунитет и да се стави крај на пандемијата. Но, на социјалните мрежи се шират објави од медицински лица, дури и од професори на Медицинскиот факултет, кои шират антиваксерска пропаганда и теории на заговор, поткопувајќи го трудот на колегите. Со ова опасно и неодговорно се загрозува и јавното здравје, особено во услови на тешката ковид пандемија која во земјава однесе речиси 5,500 животи.

  Д-р Старделова-Гривчева вели дека во последните години употребата на социјалните мрежи често е неконтролирана и злоупотребена. Но, за жал, вели таа, Лекарската комора во своите надлежности нема ингеренции на контрола врз социјалните статуси на докторите во државата, а ги има повеќе од 9.000 активни членови.

  „Имавме и јавни реакции во кои го осудивме ширењето на антиваксерска пропаганда. Но, треба да се има во предвид и дека Уставот на Северна Македонија, со член 16, на сите граѓани покрај другото им гарантира и слобода на јавно изразување на мислата“, вели д-р Гривчева-Старделова.

  Таа потсетува дека главна општествена должност на лекарот е активно да работи на превентивната медицина затоа што подобро е да се спречи отколку да се лекува некоја болест.

  За пандемијата Комората организирала едукативни вебинари наменети на лекари, каде меѓу другото се зборувало и за вакцините, нивните карактеристики и користа од  процесот на имунизација.

  На овие настани биле презентирани релевантни факти, а предавачите останале достапни и за понатамошна комуникација за сите нејаснотии и отворени прашања.

  „Горди сме на добрите скрининг програми, како што се за карцином на дојка, карцином на грлото на матката и превентивните програми кои што со години функционираат. Лекарот, меѓу другото, мора да работи и на подигнување на нивото на културно и здравствено воспитување на населението, бидејќи тоа е од суштинско значење за зачувување на јавното здравје, секако водејќи се од медицината базирана на докази во услови на веќе стекната лична широка интелектуална и морална култура“, додава д-р Гривчева-Старделова.

  Б. НЕСТОРОСКА


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира