32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ ПОЗИТИВНИ СЕ 40,5 % ОД ТЕСТИРАНИТЕ

  32 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ ПОЗИТИВНИ СЕ 40,5 % ОД ТЕСТИРАНИТЕВ болница се лекуваат вкупно 1.282 болни, а во ковид-центрите има колку 190 празни болнички кревети.(Фото: Ѓ. Личовски)

  Триесет и двајца пациенти починаа од компликации на ковид-19 изминативе 24 часа, а регистрирани се 820 нови случаи од направени 2.019 тестирања, односно 40,5 % од тестираните. Во Скопје се регистрирани 279 позитивни, Куманово-49, Штип-39, Прилеп-15, Тетово-42, Струга-33, Велес-19, Битола-58, Охрид-24, Кавадарци-34, Гостивар-37, Гевгелија-25, Струмица-25, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод -1, Пехчево-3, Берово-14, Валандово-11, Виница-6, Делчево-15, Кратово-3, Свети Николе-15, Кичево-11, Ресен-1, Неготино-21.

  Починати се единаесет пациенти од Скопје (73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56), четири од Куманово (89, 95, 63, 57), тројца од Прилеп (65, 59, 79), еден пациент од Тетово (83), еден од Велес (67), тројца од Битола (77, 53, 62), еден од Охрид (75), тројца пациенти од Гостивар (59, 76, 66), еден од Гевгелија (74), тројца од Струмица (57, 68, 76) и еден пациент од Ресен (61). Пациентите се починати во болнички услови.

  Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.282, а во ковид-центрите има колку 190 празни болнички кревети.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти од: Скопје-496, Куманово-39, Штип-32, Прилеп-37, Тетово-29, Струга-26, Велес-26, Битола-18, Охрид-33, Кавадарци-17, Гостивар-31, Гевгелија-8, Струмица-17, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-13, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Пехчево-3, Берово-4, Валандово-8, Виница-5, Делчево-1 Кратово-6, Свети Николе-8, Кичево-8, Ресен-7 и Неготино-9.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.543, бројката на оздравени пациенти е 38.400 на починати е 1.731, а бројот на активни случаи изнесува 21.412.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 26877, активни 10150
  • Куманово 3738, активни 942
  • Дебар 462, активни 97
  • Штип 2662, активни 558
  • Прилеп 2983, активни 1047
  • Тетово 3812, активни 961
  • Струга 1446, активни 456
  • Велес 1962, активни 718
  • Битола 2041, активни 891
  • Охрид 1595, активни 618
  • Кавадарци 1247, активни 496
  • Гостивар 2516, активни 942
  • Гевгелија 737, активни 243 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1705, активни 597
  • Крива Паланка 429, активни 126
  • Радовиш 428, активни 118
  • Крушево 129, активни 71
  • Кочани 1241, активни 288
  • Пробиштип 364, активни 91
  • Демир Хисар 199, активни 87
  • Македонски Брод 169, активни 47
  • Пехчево 100, активни 23
  • Берово 361, активни 94
  • Валандово 217, активни 69
  • Виница 373, активни 159
  • Делчево 454, активни 205 (129 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 154, активни 53
  • Свети Николе 836, активни 235
  • Кичево 1263, активни 517
  • Ресен 459 активни 191
  • Неготино 584, активни 322 (70 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
  Направените 2019 теста се преку: ИЈЗ-693, ЦЈЗ Скопје-73, Авицена-319, Биотек-208, МАНУ -147, Жан Митрев (Филип Втори)-105, Систина со PCR метода -183, лабораторија Лаор –66, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-108, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-76, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -39, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 331.105 тестирања на Ковид -19.
  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 634
  • Гази Баба – 1520
  • Аеродром -1461
  • Карпош – 1191
  • Центар – 1103
  • Кисела Вода – 1250
  • Ѓорче Петров – 878
  • Бутел – 603
  • Шуто Оризари – 200
  • Студеничани – 54
  • Сарај – 171
  • Арачиново -33
  • Илинден – 270
  • Сопиште – 59
  • Чучер Сандево – 104
  • Петровец –140
  • Зелениково -83
  • Странец – 214
  • Нераспределен- 182

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира