7 ЛИЦА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19, ОД НИВ ТРОЈЦА СЕ ОД ДЕЛЧЕВО, НОВИ 186 СЛУЧАИ

  7 ЛИЦА ПОЧИНАА ОД КОВИД-19, ОД НИВ ТРОЈЦА СЕ ОД ДЕЛЧЕВО, НОВИ 186 СЛУЧАИОд почетокот на пандемијата до сега во Делчево се регистрирани 138 случаи на ковид-19, од кои во моментов активни се 75. Брза помош во кругот на Клиничкиот центар во Скопје - (Фото: К.Попов)

  Седум лица починаа, а 186 нови случаи на ковид-19 се регистрирани од 1.674 тестирања во изминатите 24 часа. Починатите се во болнички услови на возраст од 43 до 78 години и тоа од Куманово (53), двајца пациенти од Струга (68 и 70), еден од Гостивар (61) и тројца пациенти од Делчево (43,60 и 78).

  Од почетокот на пандемијата до сега во Делчево се регистрирани 138 случаи на ковид-19, од кои во моментов активни се 75.

  Новите регистрирани случаи се од Скопје-56, Куманово-16, Штип-8, Прилеп-7, Тетово-10, Струга-6, Велес-1, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-4, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-12, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-17, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Валандово-1, Делчево-4, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-1.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 4 деца и 4 мајки суспектни на вирусот.

  Во ГОБ „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 34 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 155, позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 85 оздравени пациенти од: Скопје-19, Дебар-2, Штип-4, Прилеп-13, Тетово-2, Струга-4, Охрид-9, Гостивар-9, Гевгелија-5, Струмица-1, Крива Паланка-1, Радовиш-2, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Берово-4, Делчево-1, Свети Николе-2, Кичево-1.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.274, бројката на оздравени пациенти е 13.635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 6463, активни 564

  • Куманово 1644, активни 215

  • Дебар 272, активни 37

  • Штип 1222, активни 72

  • Прилеп 581, активни 119

  • Тетово 1335, активни 134

  • Струга 639, активни 65

  • Велес 296, активни 23

  • Битола 259, активни 57

  • Охрид 399, активни 46

  • Кавадарци 211, активни 35

  • Гостивар 882, активни 94

  • Гевгелија 97, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 142, активни 77

  • Крива Паланка 89, активни 38

  • Радовиш 56, активни 11

  • Крушево 18, активни 2

  • Кочани 220, активни 76

  • Пробиштип 99, активни 19

  • Демир Хисар 61, активни 2

  • Македонски Брод 87, активни 9

  • Пехчево 42, активни 21

  • Берово 74, активни 20

  • Валандово 14, активни 5

  • Виница 96, активни 28

  • Делчево 138, активни 75 (29 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 24, активни 4

  • Свети Николе 312, активни 19

  • Кичево 297, активни 30

  • Ресен 156, активни 9

  • Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1.674 теста се преку: ИЈЗ-552, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-252, Биотек-129, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори)-217, Систина со PCR метода -182, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-26, ГАК-13, Синлаб-34, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 171.155 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

   

   

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

  • Чаир – 52

  • Гази Баба – 75

  • Аеродром – 83

  • Карпош – 71

  • Центар – 82

  • Кисела Вода – 52

  • Ѓорче Петров – 28

  • Бутел – 33

  • Шуто Оризари – 14

  • Студеничани – 9

  • Сарај – 17

  • Арачиново – 9

  • Илинден – 12

  • Сопиште – 2

  • Чучер Сандево – 3

  • Петровец – 6

  • Зелениково – 2

  • Странец – 7

  • Нераспределен-7

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира