БИЛАЛ КАСАМИ ИЛИ ЗИЈАДИН СЕЛА ТРЕБА ДА ОДЛУЧАТ КОЈ ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА АЛБАНСКАТА ОПОЗИЦИЈА НА СТЕСНЕТАТА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ШТО ЈА ПОБАРА МИЦКОСКИ

  БИЛАЛ КАСАМИ ИЛИ ЗИЈАДИН СЕЛА ТРЕБА ДА ОДЛУЧАТ КОЈ ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА АЛБАНСКАТА ОПОЗИЦИЈА НА СТЕСНЕТАТА ЛИДЕРСКА СРЕДБА ШТО ЈА ПОБАРА МИЦКОСКИЗа новиот состав на Државната изборна комисија, каде е предвидено едно место за опозициона партија кај Албанците, двете албански опозициски партии се договорија да предложат заеднички кандидат за ДИК; - лидерите Билал Касами и Зијадин Села (Фото: СДК.МК)

  Движењето Беса од тетовското крило предводена од Билал Касами или Алијансата за Албанците чиј лидер е Зијадин Села треба да одлучат која ќе биде опозициска партија на Албанците  што ќе оди на лидерската средба во скусен формат, што за денеска напладне ја закажа премиерот Зоран Заев според барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

  И Алијансата за Албанците на Зијадин Села и  и тетовското крило на Движењето Беса, кои се албански опозициски партии, имаат по двајца пратеници. Двете партии треба да одлучат која од  нив ќе оди на лидерската средба.

  За новиот состав на Државната изборна комисија,  каде е предвидено едно место  за опозициона партија кај Албанците, двете албански опозициски партии се договорија да предложат заеднички кандидат за ДИК.

  Мицкоски ја напушти вчерашната лидерска средба во проширен состав, бидеќи на неа не присуствувале сите партии што имаат пратеници во Собранието. Тој од Заев побара да закаже, како што рече, вистинска лидерска средба, на која ќе присуствуваат претставници од четири политички партии.

  „ВМРО-ДПМНЕ бара од премиерот Зоран Заев да организира вистинска лидерска средба на четири партии. Најголемата кај Македонците од власта, најголемата кај Албанците од власта, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и најголемата опозициска партија кај Албанците“, рече Мицкоски, по напуштањето на средбата во Клубот на пратеници.

  Премиерот Заев го прифати барањето на Мицкоски и закажа лидерска средба, но не прецизираше каков ќе биде форматот и кои партии ќе присуствуваат.

  Според барањето на Мицкоски, на средбата треба да учествуваат СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ кај Македонците , ДУИ кај Албанците, но проблем се јавува кој ќе биде опозициската партија кај Албанците.

   

  Г.ТРПЕНОСКИ

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира