ДЕСЕТ ЛИЦА ПОЧИНАА, УШТЕ 477 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.543 ТЕСТИРАЊА

  ДЕСЕТ ЛИЦА ПОЧИНАА, УШТЕ 477 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.543 ТЕСТИРАЊАДенеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти. (Фото: СДК.МК)

  Десет лица починаа од компликации од ковид-19 изминатите 24 часа, а регистрирани се 477 нови случаи од направени 2. 543 тестирања. Со тоа вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.590, бројката на оздравени пациенти е 68.695, на починати е 2.657, а бројот на активни случаи изнесува 16.238.

  Новите 477 случаи по гради се во Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, Кочани-4, Пробиштип-3, Македонски Брод-2, Пехчево-3, Берово-7, Валандово-2, Виница-4, Делчево-8, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-7, Ресен-10, Неготино-2.

  Од починати 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од: Скопје-126, Куманово-23, Дебар-8, Штип-1, Прилеп-21, Тетово-14, Струга-18, Велес-9, Битола-15, Охрид-21, Кавадарци-16, Гостивар-3, Гевгелија-4, Струмица-7, Крива Паланка-14, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-2, Виница-2, Кратово-2, Свети Николе-1, Кичево-1, Ресен-3, Неготино-9.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи дистрибуцијата на позитивни случаи по градови е следна:
  • Скопје 37967, активни 9963
  • Куманово 4939, активни 476
  • Дебар 695, активни 139
  • Штип 3405, активни 199
  • Прилеп 4416, активни 350
  • Тетово 4907, активни 698
  • Струга 2106, активни 176
  • Велес 2895, активни 385
  • Битола 3138, активни 368
  • Охрид 2603, активни 415
  • Кавадарци 2337, активни 483
  • Гостивар 3497, активни 448
  • Гевгелија 1230, активни 211 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 210 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 2430, активни 446
  • Крива Паланка 694, активни 105
  • Радовиш 661, активни 76
  • Крушево 181, активни 28
  • Кочани 1667, активни 157
  • Пробиштип 470, активни 35
  • Демир Хисар 238, активни 29
  • Македонски Брод 234, активни 16
  • Пехчево 172, активни 29
  • Берово 554, активни 70
  • Валандово 323, активни 34
  • Виница 472, активни 67
  • Делчево 698, активни 219 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 205, активни 16
  • Свети Николе 1057, активни 68
  • Кичево 1630, активни 185
  • Ресен 680, активни 119
  • Неготино 1089, активни 228 (173 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.543 теста се преку: ИЈЗ-478, ЦЈЗ Скопје-80, Авицена-303, Биотек-213, МАНУ -117, Жан Митрев (Филип Втори)-145, Систина со PCR метода -260, лабораторија Лаор –88, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-67, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-39, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -694, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на Ковид -19.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира