НОВИ 594 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД КОИ 303 ВО СКОПЈЕ, ПОЧИНАА ТРОЈЦА ПАЦИЕНТИ

  НОВИ 594 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД КОИ 303 ВО СКОПЈЕ, ПОЧИНАА ТРОЈЦА ПАЦИЕНТИВо моментов бројот на активни случаи во земјава е 5.266.(Фото: Ѓ.Личовски)

  Денеска се регистрирани 594 нови случаи на ковид 19 од 2.617 тестирања, починаа три лица. Од новите заболени 303 се од Скопје,  Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, Охрид-10, Кавадарци-7, Гостивар-12,Гевгелија-13, Струмица-34, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Кочани-18, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-7, Виница-2, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-17, Ресен-7, Неготино-3.

  Во болнички услови починати се  пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
  Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на ковид-19, 1 мајка суспектни на вирусот.Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 46 пациенти. На респиратор се 3 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 34, а во болницата во Штип се 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од: Скопје-79, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-1, Велес-2, Битола-3, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-2, Струмица-12, Крива Паланка-6, Радовиш -1, Кочани-8, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-8, Валандово-3, Свети Николе-7, Кичево-4.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.201, бројката на оздравени пациенти е 17.111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.266. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 9654, активни 2515
  • Куманово 1957, активни 214
  • Дебар 307, активни 48
  • Штип 1433, активни 156
  • Прилеп 897, активни 209
  • Тетово 1692, активни 271
  • Струга 747, активни 80
  • Велес 425, активни 94
  • Битола 452, активни 142
  • Охрид 506, активни 72
  • Кавадарци 304, активни 72
  • Гостивар 1023, активни 94
  • Гевгелија 252, активни 128 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 35 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 569, активни 357
  • Крива Паланка 175, активни 60
  • Радовиш 164, активни 72
  • Крушево 20, активни 0
  • Кочани 556, активни 202
  • Пробиштип 138, активни 23
  • Демир Хисар 66, активни 5
  • Македонски Брод 96, активни 2
  • Пехчево 52, активни 8
  • Берово 159, активни 36
  • Валандово 79, активни 48
  • Виница 147, активни 46
  • Делчево 206, активни 110 (39 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 29, активни 5
  • Свети Николе 420, активни 56
  • Кичево 404, активни 71
  • Ресен 191, активни 28
  • Неготино 81, активни 27 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2617 теста се преку: ИЈЗ-820, ЦЈЗ Скопје-199, Авицена-495, Биотек-327, МАНУ -158, Жан Митрев (Филип Втори) -200, Систина со PCR метода -158, лабораторија Лаор –81, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-93, Инфективна клиника-10, ГАК-11, Синлаб-59, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
  • Чаир – 109
  • Гази Баба – 256
  • Аеродром – 505
  • Карпош – 417
  • Центар – 433
  • Кисела Вода – 296
  • Ѓорче Петров – 198
  • Бутел – 97
  • Шуто Оризари – 14
  • Студеничани – 3
  • Сарај – 16
  • Арачиново – 7
  • Илинден – 35
  • Сопиште – 17
  • Чучер Сандево – 8
  • Петровец –13
  • Зелениково – 7

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира