УШТЕ 28 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 1.093 ПОЗИТИВНИ ОД 3.084 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 28 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 И 1.093 ПОЗИТИВНИ ОД 3.084 ТЕСТОВИВо болниците низ земјава вкупно се лекуваат 1.296 болни. (Фото: К. Попов)

  Во последните 24 часа се направени 3.084 тестирања, а регистрирани се 1.093 нови случаи на ковид-19, а починаа 28 лица, соопшти Министерството за здравство.

  Од починатите 28 лица, девет пациенти се од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

  Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во:
  -Скопје 431
  -Куманово 57
  -Дебар 14
  -Штип 41
  -Прилеп 60
  -Тетово 41
  -Струга 29
  -Велес 55
  -Битола 37
  -Охрид 37
  -Кавадарци 44
  -Гостивар 94
  -Гевгелија 14
  -Струмица 18
  -Крива Паланка 7
  -Радовиш 11
  -Крушево 8
  -Кочани 13
  -Пробиштип 2
  -Македонски Брод 2
  -Валандово 3
  -Виница 3
  -Делчево 7
  -Кратово 1
  -Свети Николе 20
  -Кичево 15
  -Ресен 1
  -Неготино 19

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:
  -Скопје 256
  -Куманово 57
  -Дебар 6
  -Штип 26
  -Прилеп 49
  -Тетово 50
  -Струга 13
  -Велес 42
  -Битола 42
  -Охрид 27
  -Кавадарци 33
  -Гостивар 52
  -Гевгелија 6
  -Струмица 29
  -Крива Паланка 5
  -Радовиш 9
  -Крушево 2
  -Кочани 25
  -Пробиштип 2
  -Демир Хисар 3
  -Берово 9
  -Валандово 6
  -Виница 11
  -Делчево 6
  -Кратово 8
  -Свети Николе 17
  -Кичево 13
  -Ресен 2
  -Неготино 13

  Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

  Од Министерството за здравство велат дека вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.296, а има колку 160 празни болнички кревети во ковид центрите.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56.164, бројката на оздравени пациенти е 33.892, на починати е 1.561, а бројот на активни случаи изнесува 20.711. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 24660, активни 9985
  • Куманово 3482, активни 915
  • Дебар 430, активни 80
  • Штип 2466, активни 515
  • Прилеп 2688, активни 982
  • Тетово 3579, активни 946
  • Струга 1306, активни 442
  • Велес 1778, активни 709
  • Битола 1765, активни 905
  • Охрид 1429, активни 620
  • Кавадарци 1077, активни 427
  • Гостивар 2210, активни 795
  • Гевгелија 672, активни 221 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 120 на Богданци и 12 се странски државјани)
  • Струмица 1564, активни 566
  • Крива Паланка 398, активни 122
  • Радовиш 394, активни 117
  • Крушево 117, активни 75
  • Кочани 1159, активни 290
  • Пробиштип 327, активни 70
  • Демир Хисар 179, активни 80
  • Македонски Брод 148, активни 33
  • Пехчево 95, активни 24
  • Берово 335, активни 92
  • Валандово 194, активни 71
  • Виница 348, активни 171
  • Делчево 405, активни 181 (112 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 145, активни 62
  • Свети Николе 758, активни 212
  • Кичево 1157, активни 545
  • Ресен 414, активни 176
  • Неготино 485, активни 282 (51 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 3143 теста се преку: ИЈЗ-643, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-362, Биотек-376, МАНУ -262, Жан Митрев (Филип Втори)-306, Систина со PCR метода -256, лабораторија Лаор –50, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-13, ГАК-11, Синлаб-46, Ремедика-45, лабораторија болница Козле-15, ЈЗУ (рапид тест) -598, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на Ковид -19.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):
  • Чаир – 620
  • Гази Баба – 1485
  • Аеродром -1437
  • Карпош – 1177
  • Центар – 1190
  • Кисела Вода – 1229
  • Ѓорче Петров – 844
  • Бутел – 573
  • Шуто Оризари – 201
  • Студеничани – 51
  • Сарај – 158
  • Арачиново -32
  • Илинден – 242
  • Сопиште – 66
  • Чучер Сандево – 98
  • Петровец –126
  • Зелениково -73
  • Странец – 175
  • Нераспределен- 208

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира